Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Босиљак лечи ране, отклања бол

Босиљак лечи ране, отклања бол

718

Разговарала: Весна Савић

Умамљујућег мириса, специфичног укуса, вишеструко корисна зачинска и лековита биљка, чије име казује да је царска и краљевска, повезује се и с разним веровањима. Наравно, реч је о босиљку, чије име потиче од латинске речи basilicum, што значи царска трава, односно, од грчке речи basileus, што значи краљ.

У српској традицији босиљак има изузетну улогу, јер му се придаје мистична моћ, пре свега заштитна и плодотворна. Босиљком се штитило новорођенче, носио се на венчањима, служио је за кићење обредних хлебова уочи Нове године, Божића и Ђурђевдана, кроз његов венац се гледало како би се исказала жеља за породом, а на сахранама је покојниково тело обавијано његовим струковима. Истовремено, користио се за истеривање и одбрану од штетних и нечистих сила, као и у љубавној магији као средство за опчињавање.

Терапија за дијабетес

– Испитивала сам стотину различитих екстраката босиљка и добила резултат да сви садрже велики број фенолних једињења из класе фенолних киселина и флавоноида, који представљају снажне антиоксидативне супстанце. Водени екстракт босиљка испољио је хипогликемијско деловање, што значи да може да се користи и као допунска или потпорна терапија код дијабетеса или као суплементација у преддијабетесном стању. Екстракт босиљка показао је и хиполипидемијску активност кроз снижавање триглицерида и лошег (ЛДЛ) холестерола, а повећање доброг (ХДЛ) холестерола. Водени екстракт босиљка смањио је интензитет липидних оштећења, а значајно је потенцирао активност ензима антиоксидативне заштите код животиња изложених оксидативном стресу. Екстракт босиљка је показао и заштитно деловање, што се огледало у спречавању повећања концентрације аминотрансфераза (помажу у дијагностици болести јетре), након оштећења јетре – стручно обашњава др Теофиловић.

Испитивања су показала да уље босиљка повољно делује на имунолошки систем. Свежи листови и уље босиљка имају антибактеријска и антисептичка дејства. Благотворан је и за органе за варење. користан и за упале уринарног тракта и мокраћне бешике, помаже функцију плућа и бронхија и може олакшати симптоме астме и алергијских реакција.

– Потврђено је да свежи листови босиљка могу да смање упалу зглобова, као и оних захваћених артритисом. Етерично уље босиљка има аналгетске особине и олакшава болове. Користи се код мигрена, главобоља, артритиса, рана, повреда, уганућа, опекотина, модрица, ожиљака, спортских повреда. Чај од босиљка показао се одличним код кашља, у превенцији грипа и прехладе. Показује позитивне учинке код астме и бронхитиса, наводи наша саговорница.

Најлековитији “свети босиљак”

На питање која је врста босиљка најлековитија, др Теофиловић тврди да се најлековитијим сматра “свети босиљак”.

– Свети босиљак (Ocimum sanctum) је врста која се широко примењује у Индији у медицинске сврхе. Ову врсту босиљка Хиндуси сматрају светом биљком и клањају му се као биљци с огромним светим и лековитим моћима. Из тог разлога га употребљавају искључиво за лечење болести и у знак поштовања не користе га у редовној исхрани. Истраживања су показала да се употребом ове врсте босиљка побољшава опште стање организма.

Веома популаран и такође врло лековит је и босиљак врсте Ocimum basilicum, који је најпопуларнији и најзаступљенији. Користи се у кулинарству, јер има изузетно јаку арому, привлачан мирис, сладак, деликатан и освежавајући укус, који се не губи ни после дужег кувања. Ова врста босиљка чини основни састојак соса песто ала ђеновезе. Поред примене у кухињи, користи се и у баштама за одбијање инсеката. Ова врста босиљка се често користи у терапеутске сврхе. Још једна врста босиљка Ocimum tenuiflorum узгаја се у религиозне и традиционалне сврхе и користи се у медицини. Примењује се и у ајурведи (најстаријем свеобухватном систему заштите здравља који се и данас користи широм света), у облику чаја и као етарско уље.

Гаји се и у саксијама

Многе домаћице саксије са босиљком држе на кухињским прозорима и терасама. Примена босиљка у кулинарству је веома раширена, пре свега као зачина који, осим што даје пријатну арому јелима, помаже варењу хране и штити је да се не поквари. Може да се користи свеж или као суви зачин. У медитеранској исхрани представља незаобилазан састојак многих салата, сосева, намаза и прелива. Још се може користити и у припреми јела од кромпира, карфиола, патлиџана, кукуруза, па чак и грашка и пасуља. Многи се питају да ли лековитост босиљка има подједнак учинак у свежем стању, или ако се користи као тинктура или чај?

– Босиљак се широко примењује у различитим облицима. Може се користити у свежем стању, за салате, пасте или као декоративни додатак. Затим, може да се кува и да се праве различити преливи. Чај од босиљка често се користи за регулацију инсулина и шећера у крви. Може да се конзервира у маслиновом уљу, да се праве етарска уља или различите тинктуре. У сваком од поменутих облика искоришћавају се лековита својства босиљка. Увек је најбоље користити свеже биљке или што мање обрађене, али се понекад може потенцирати нека активна компонента, користећи одређени растварач (на пример, приликом припреме етарских уља) – савет је др Теофиловић.