Насловна ВЕСТИ Braon mramorasta stenica u zasadima trešnje

Braon mramorasta stenica u zasadima trešnje

308

Na području Novog Sada, u zavisnosti od lokaliteta, u toku je berba ranih sorti trešnje ili se ona očekuje za par dana, dok se srednje i kasne sorte nalaze od faze plodovi oko polovine krajnje veličine (BBCH 75) do faze početak obojavanja ploda (BBCH 81).

Vizuelnim pregledom zasada registrovano je prisustvo odraslih jedinki braon mramoraste stenice (Halyomorpha halys). Tokom ove proizvodne sezone prisustvo ove invazivne stenice se konstantno registruje u zasadima trešnje i pored sprovođenja redovnih hemijskih mera zaštite.

– Trenutno se nalazimo u izuzetno kritičnom periodu za zaštitu trešanja od braon mramoraste stenice: trešnje se nalaze u osetljivim fazama razvoja na napad od ove štetočine, a trenutni vremenski uslovi (suvo i toplo vreme) pogoduju povećanoj aktivnosti ove štetočine i njenom ubrzanom razvoju – navode u Regionalnom centru „Novi Sad“ Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

– Sve navedeno upućuje na poseban oprez kod proizvođača trešanja. Neophodno je da proizvođači redovno obilaze zasade i ukoliko registruju prisustvo braon mramoraste stenice primene hemijske mere zaštite sa nekim od navedenih insekticida: Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux u koncentraciji 0,05% (karenca 14 dana) – savetuju stručnjaci RC „Novi Sad“.

U fazama zrenja i uslovima visoke vlažnosti, plodovi trešnje su osetljivi na infekciju od strane različitih vrsta prouzrokovača truleži (Monilinia spp.). – Proizvođačima se preporučuje redovno praćenje vremenske prognoze i, ukoliko se najave padavine, primena nekog od navedenih fungicida: Luna sensation (fluopiram+trifloksistrobin) u količini 0,167 l/ha (karenca 3 dana) ili Luminis, Signum (boskali+piraklostrobin) u količini 0,562-0,75 kg/ha (karenca 14 dana) – preporuka je stručnjaka.

U RC „Novi Sad“ napominju kako prilikom primene hemijskih mera zaštite treba strogo voditi računa o karenci primenjenih preparata. Kod ranog sortimenta gde je berba u toku ne primenjivati hemijske mere zaštite.

Foto: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja