Насловна ВЕСТИ Breskvi treba zaštita od štetočina

Breskvi treba zaštita od štetočina

210

Na području Novog Sada završena je berba srednjestasnog sortimenta breskve, dok se kasnostasne sorte nalaze u fazi od početak obojavanja ploda (BBCH 81) do faze obojavanje skoro završeno (BBCH 85).

– Vuzuelnim pregledom plodova i otresanjem mladara registrovano je prisustvo imaga i larvi tripsa (Thysanoptera). Vremenski uslovi u proteklom periodu (suvo i toplo vreme), izuzetno su pogodovali razvoju ove štetočine. Takođe, vizuelnim pregledom biljaka registrovano je prisustvo ispiljenih kao i jaja pred piljenje breskvinog smotavca (Cydia molesta). U toku je intenzivno piljenje larvi treće generacije ove štetočine. Karantinski status ove štetočine, kao i pojedinih vrsta tripsa u zemljama u koje se izvozi naše voće, zahteva posebnu pažnju kod proizvođača koji su orijentisani ka izvozu – navode u Regionalnom centru „Novi Sad“ Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Proizvođačima se preporučuje pregled zasada na prisustvo navedenih štetočina. Ukoliko se registruje njihovo prisustvo, preporučuje se primena insekticida Exirel (cijantraniliprol) u koncentraciji 0,075-0,1% (karenca 7 dana).

– U lovnim klopkama sa mirisnim atraktantom, koje su postavljene u zasadima bresaka i nektarina, tokom protekle nedelje, registrovni su prvi ulovi azijske voćne mušice (Drosophila suzukii). Na našem regionu pojava i podizanje populacije ove štetočine, i u prethodnim godinama, javlja se dok berba kasnostasnog sortimenta nije završena te i dalje postoji mogućnost od nastanka šteta – napominju u RC „Novi Sad“.

Proizvođačima kasnostasnih sorti bresaka i nektarina se u ovom momentu preporučuje primena svih raspoloživih mera kontrole kako bi se sprečilo podizanje nivoa populacije ove štetočine i smanjio rizik od nastanka šteta:

•        Neophodno je skratiti interval branja plodova

•        Redovno sprovođenje sanitarnih mera kao što su odstranjivanje zaraženih plodova, kontrola gajbica i druge opreme,

•        Hemijske mere kontrole usmerene su na suzbijanje odraslih jedinki. Navedeni insekticid za suzbijanje tripsa i breskvinog smotavca delovaće i na azijsku voćnu mušicu. S obzirom da se napad dešava u periodu zrenja, neophodno je voditi računa o karenci primenjenog insekticida koja iznosi sedam dana.

U RC „Novi Sad“ podsećaju da se sprovođenje hemijskih mera zaštite preporučuje u večernjim časovima zbog visokih dnevnih temperatura.

Foto: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja