Насловна РАЗНО Цене хране на шестогодишњем максимуму

Цене хране на шестогодишњем максимуму

408

Светске цене прехрамбених производа забележиле су нагли међугодишњи раст у новембру, достигавши скоро шестогодишњи максимум, при чему је индекс на месечном нивоу остварио најоштрији скок од јула 2012. године, према новом извештају агенције Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО).

Према подацима ФАО, индекс светских цена хране је узлетео прошлог месеца за 3,5 посто на 105 поена у односу на 101 бод у октобру.

Ово је највиши ниво ФАО индекса од децембра 2014. године, који прати месечне промене цена у корпи пет елементарних производа – житарица, уљарица, млечних производа, меса и шећера.

Извештај објављен на званичној интернет страници ове агенције УН са седиштем у Риму, показује да су цене биљног уља предњачиле с растом од чак 14,5 одсто у односу на претходни месец, услед скока цена палминог уља.

Цене житарица су скромније повећане, за 2,5 процената на месечном нивоу, мада су за скоро 20 процената изнад прошлогодишњег нивоа.

Пшеница је поскупела због „смањених процена жетве“ у Аргентини, а цене кукуруза су делимично порасле услед прогнозираног нижег рода у Сједињеним Државама и Украјини. Цене пиринча су остале стабилне.

Месо и млечни производи су забележили пораст цена од по 0,9 одсто у односу на октобар. У поређењу са новембром 2019. године, цене меса су пале за 13,7 одсто, али су на месечном нивоу поскупели и говедина и овчетина и свињетина, напомиње ФАО.

Забринутост због потенцијалног мањка глобалне производње шећера услед лоших изгледа за род у Европској унији, Русији и Тајланду, цене ове намирнице су порасле за 3,3 процента.

Индекс млечних производа попео се за 0,9 одсто на највиши ниво у последњих скоро 18 месеци, делимично подстакнут јачањем цена маслаца и сира.

ФАО наводи да се пандемија ковид-19 показала као „значајан генератор глобалне прехрамбене несигурности“, јер раст цена представља додатно оптерећење онома чији су приходи пали због коронавируса.

„Пандемија погоршава и интензивира ионако крхку ситуацију коју узрокују сукоби, штеточине и временске неприлике, попут недавних урагана у Централној Америци и поплава у Африци“, додаје та агенција.

ФАО истиче да је за 45 земаља, од којих су 34 у Африци, и даље потребна спољна помоћ како би обезбедиле довољно хране.

Извор: ТАНЈУГ

Фото: Freeimages