Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Чисте повртарске парцеле услов за следећу сезону

Чисте повртарске парцеле услов за следећу сезону

689
Hardworking young farmer operating motor cultivator to prepare soil for new seedlings in organic food farm.

Повртарску производњу овог лета пратиле су изузетно турбулентне атмосферске прилике. Појавио се велики број инсеката, чије су генерације буквално преклапале, а болести су нанеле велику штету плодовима. Зато ове јесени треба посебну пажњу обратити на чишћење засада и пластеника. Лидија Вуловић, дипл.инж. заштите биља у ПССС Крагујевац каже да једино што сада може да се уради је правилно и добро очистити парцеле, посебно оне на којима је поврће страдало од штеточина и болести.

  • Након бербе обавезно треба уклонити све биљне остатке из пластеника или са отвореног поља и упалити их. Тамо где је потребно обавити и косидбу. Парцела мора бити потпуно чишта, као и њени рубни делови, односно међе. За поврће је сада битна плодосмена, односно не треба гајити исто поврће на истој парцели. Водити рачуна да се поврће из истих фамилија не понавља на истом месту, како их не би нападале исте болести. На пример, ако је ове године кромпир био у засаду, следеће сезоне ту не треба гајити ни њега, ни парадајз. Важна мера ове године је и плодоред, којом се смањује коровска популација, појава болести и бројност штеточина – наводи Лидија Вуловић.
    Сумпорне траке за пластенике
    Ове године дошло је до пренамножавања скоро свих инсеката, нарочито кромпировог мољца, стеница, мољца парадајза, због којих су засади масовно оболевали више него раднијих година.
  • Ако је производња била у пластенику, хигијенско-санитарне мере сада имају огромну улогу. Након изношења усева обавезна је дезинфекција паљењем сумпорних трака или са једнопроцентним раствором формалина. Дезинфекција се обавља на темепратури изнад 12 степени. Пластеник потом затворити и не улазити у њега наредних два до три дана. После тога следи проветравање. Уколико постоји могућност пожељно је обавити и дезинфекцију земљишта, због разних стадијума штеточина које презимљавају – додаје Вуловић.
    У следећој повртарској сезони користите искључиво сертификовано семе. Декларисано семе је заштићено од преноса болести у земљишту и од оних болести, које се преносе семеном. Потребно је одрадити комплетне агротехничке мере, поштовати рокове сетве и применити квалитетно ђубриво.

Текст и фото: Биљана Ненковић