Насловна АРХИВА ЦВЕТАЊЕ ВОЋАКА: Важна фенофаза у развоју воћака

ЦВЕТАЊЕ ВОЋАКА: Важна фенофаза у развоју воћака

Време, односно почетак, ток и трајање цветања зависе од генетских особина врсте и сорте, али и од еколошких чинилаца као што су температура, релативна влажност, ветар, падавине

2626
Фото: Pixabay

Цветање се сматра једном од најважнијих фенофаза у развоју воћака. Од његовог почетка, редоследа, тока, трајања и обилности зависи родност. То је уједно и најкритичнија фенофаза због осетљивости цветова на ниске температуре и напад болести и штеточина.

Појединачне цветове имају дуња, мушмула, кајсија, бресква, орах. Остале воћне врсте формирају цвасти. Код јабуке и крушке цваст је гроња, при чему су цветови распоређени спирално око осовине цвасти. Карактеристично је да је код јабуке централни цвет у цвасти доминантан, први се отвара и замеће плод, чиме се раст осовине цвета завршава, а затим се по одређеном редоследу сукцесивно отварају латерални цветови. Редослед цветања крушке одвијасе почев од бочног цвета ка централном. Цваст шљиве, вишње, трешње је штит где цветне дршке полазе од једне тачке, а сви цветови су у истој равни. Јагода има цваст дихазију, рибизла гроздасту цваст, а орах, леска и питоми кестен ресе.

Време, односно почетак, ток и трајање цветања зависе од генетских особина врсте и сорте, али и од еколошких чинилаца као што су температура, релативна влажност, ветар, падавине итд. Ова фенофаза траје краће у условима када су температуре ваздуха високе, а количина падавина мала, релативна влажност ваздуха ниска, а време ветровито. Како се наводи у литератури, на свака 33 метра надморске висине цветање касни за по један дан. Утицај имају старост и бујност воћака, али и подлога. Тако шљива касније цвета на џанарици него на вегетативним подлогама. Сматра се да је значајнија температура земљишта него ваздуха. На лакшим земљиштима цветање је раније него на тешким. Воћке које раније цветају више страдају од позних пролећних мразева, а нарочито су осетљиве кајсија, бресква и бадем.
У нашим условима најраније цвета лешник (јануар-фебруар), а потом дрен, бадем, јапанска шљива, џанарика, кајсија, црни трн, рибизла, бресква, трешња, вишња, домаћа шљива, крушка, јабука, јагода, орах, малина, огрозд, дуња, купина, боровница… Цветање је различито и унутар једне врсте воћака, на основу чега се сорте групишу у рано цветне, средње раноцветне, средње позноцветне и позноцветне. Познавање ове поделе је важно нарочито код јабучастих воћних врста, јер разлика у времену цветања између рано и позноцветних сорти јабуке може да буде осам до десет, а код крушке девет до четрнаест дана.

Познавање почетка и трајања цветања воћака важно је за правилан избор врсте и сорте, да би се на положајима који си изложени мразевима избегло гајење оних које, због раног цветања, не би обезбедиле успешну производњу. Не треба занемарити ни дужину трајања ове фенофазе. Опрашивање и оплодња су успешнији, а тиме и боља родност у условима када она траје дуже. Такође, када се цветови постепено отварају, дејству мраза је изложен само део њих.

С.М.

Добро јутро број 540 – Април 2017.