Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ДАН ПОЉА ТРЕШЊЕ: Што је поезија у књижевности, то је воћарство у...

ДАН ПОЉА ТРЕШЊЕ: Што је поезија у књижевности, то је воћарство у пољопривреди

2115
др Зоран Кесеровић

У организацији Пољопривредне стручне службе “Сомбор” д.о.о данас је на огледном засаду ПСС Сомбор у Каравукову одржан Дан поља трешње. Како је у поздравној речи истакао њен директор Владимир Сабадош, први хектар овог воћњака посађен је у априлу 2012. године, средствима Покрајинског секретаријата, да би наредне године било посађено још три хектара. ПСС Сомбор почео је с трешњом и јагодама, а пре доласка „Ферера“ посађени су и лешници, за пун потенцијал овог огледног засада.

– Покрајински секретаријат, као и до сада, подржава и потпомаже развој пољопривреде у АП Војводини, првенствено кроз бесповратна средства за газдинства, али и кроз потпору пољопривредним стручним службама, на којима се заснива модернизација и унапређење заштите биља – рекао је помоћник покрајинског секретара за пољопривреду Младен Петреш, истичући да је Покрајински секретаријат отворен за сарадњу и сугестије. Он је позвао све пољопривреднике и стручњаке који имају питања, предлоге за унапређење пољопривреде или дилеме, да се јаве Секретаријату, како би заједно дошли до правих решења.

– Оно што је поезија у књижевности, то је воћарство у пољопривреди – рекао је професор др Зоран Кесеровић, с Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду, наш највећи стручњак за воћарство. – После производње јабуке, где је примењена једна од најсавременијих технологија, трешња је друга воћна врста која у последњих неколико година значајно напредује с технологијом. Подижу се савремени засади са добрим сортама, у систему фертиригације, с противградним мрежама. Кад ме је један од министара питао како то Холандија која је нешто мало већа од Војводине, извози у вредности од 94 милијарде долара, а комплетна Србија једва 4,5 милијарде, рекао сам да су на време формирали златни троугао: спој политике бизниса, великих компанија и наравно, науке, окренувши се радно интензивној производњи, поручио је Кесеровић.

– Србија мора да мења став према пољопривреди, окрећући се ка радно интензивним гранама. Просек производње у Србији је 18.000-20.000 тона, 2004. био је 30.000 тона, а најмањи прошле године, због зимских и пролећних мразева – 14.900 тона. Ове године очекујем принос преко 25.000 тона. У извозу, највише смо зарадили 2017. године, око седам милиона долара, а ове године очекујем још више – око 10 милиона долара, закључио је др Зоран Кесеровић.

Учесници Дана поља трешања потом су обишли сортне огледе трешње, леске и огледа ПСС Сомбор, где су се упознали с моделом заштите трешње у оквиру Прогнозне службе, а потом отишли и у Земљорадничку задругу „Агродунав“ из Каравукова.

Дану воћара, поред бројних пољопривредника и представника медија, присуствовали су и представници Министарства пољопривреде и Задружног савеза Војводине.