Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ DIGITALIZACIJA U POLJOPRIVREDI: Mobilni telefon umesto šaltera i papira

DIGITALIZACIJA U POLJOPRIVREDI: Mobilni telefon umesto šaltera i papira

361

Ako neko od poljoprivrednika želi konkuriše za subvencije, ili da prijavi radnika, neće morati da odlazi do nadležnih institucija, čeka u redovima na šalterima, već će sve formalnosti moći da obavi i sa svoje njive uz pomoć aplikacije.

Prijava radnika, konkurisanje za subvencije i rešavanje papiroloških detalja direktno sa njive, moglo bi da postane stvarnost u Srbiji. Poljoprivrednici će, ukoliko ideja zaživi, za oko godinu dana moći da mnogo toga urade putem telefona, te neće morati da u jeku sezone odlaze s polja, već će im biti potreban samo laptop ili pametni telefon.

Novine donose izmene Zakona o poljoprivredi koje predviđaju uvođenje elektronskog sistema u poljoprivredi i brzu isplatu IPARD podsticaja. To znači da će proizvođači za subvencije moći da konkurišu elektronski, istakao je nedavno ministar Branislav Nedimović, napomenuvši da je ovo jedan od prvih koraka ka tom cilju.

Nisu svi elektronski pismeni

Takođe, ko od poljoprivrednika želi da prijavi radnika, neće morati da odlazi do nadležnih institucija, čeka u redovima na šalterima, već će poreze, doprinose i samu prijavu moći da obavi i sa svoje njive uz pomoć aplikacije. Međutim, to bi moglo stvoriti problem starijim proizvođačima, među kojima je mnogo onih koji nisu voljni da savladavaju nove tehnologije. Vladimir Vozar iz Kisača jedan je od njih. Bavi se organskom proizvodnjom povrća – luka, tikvica, salata, šargarepe. U plastenicima i u bašti provodi dosta vremena, ali mu je, kaže, ipak jednostavnije da lično ode do šaltera i podnese zahtev.

– Možda bi to elektronskim putem uštedelo vreme, ali ne znam koliko smo mi spremni za digitalizaciju, jer nama starijima nije jednostavno. I ovako moram dosta toga da šaljem mejlovima, popunjavam preko apliukacije i to mi oduzme mnogo vremena, zadržim se dosta oko toga, mislim da se mnogo proizvođača mojih godina neće snaći – kaže Vozar.

On uvek izdvoji potrebno vreme za prikupljanje papira, dokumenata i svega što je traženo za apliciranje za, na primer, subvencije, i preferira da lično sve to preda.

– Uvek službenici kojima predam, provere, pogledaju, vrate ako nije u redu. Posavetuju me. Ovako preko interneta i aplikacija, ne znam da li će sve proći.

Obuka i poduka pre primene

Svakako, kako je Ministarstvo i najavilo, poljoprivrednici koji nisu spremni za novi sistem, imaće obuku i edukaciju u lokalnim samoupravama i mesnim zajednicama, te bojazni ne bi trebalo da bude. Mlađi se svakako raduju elektronskom sistemu prijave. Milan Begović iz mačvanskog sela Duvanište bavi se ratarskom proizvodnjom i neretko mu se dešavalo da u vreme žetve mora da obavlja administrativni deo posla, što mu nimalo ne ide na ruku u tom periodu.

– Dešava se da u sred sezone moram da idem da rešavam papirološke stvari. Moja je sreća što imam brata koji može da me zameni, pa mogu da odem do Šapca da završim šta imam dva do tri sata. Međutim, to je dva-tri dana po dva-tri sata bespotrebnog gubljenja vremena. Bilo bi odlično da iz kabine traktora ili kombajna sve to mogu da uradim”.

Za šta god da je aplicirao, morao je više puta da ide do različitih institucija, kako bi nabavio sve potrebne dokumente.

– Moraš u Upravu za trezor šta god da ti treba, biljna struktura, broj životinja, članovi gazdinstva, i taj papir ne možeš odmah da dobiješ. Dođeš, oni kažu za tri dana. Pa prođe tri dana, odeš, opet ti nešto fali, opet čekaš kad ćeš doći na red i dobiti rešenje. Velika će pogodnost biti ako budemo sve to mogli elektronski da uradimo. Svi mi imamo kompjutere, štampače i skenere u svojim domaćinstvima, dosta mojih prijatelja to ima i neće nam biti teško da se prilagodimo – smatra Begović.

Nada se, kaže, da će bržim konkurisanjem, biti jednostavnija i brža isplata subvencija, ali i da će, s obzirom na to da je u pitanju digitalizacija, putem telefona poljoprivrednici moći da provere i prate tok procesa svog predmeta.

Andrijana Glišić