Насловна САВЕТИ Dok priroda spava, paori planiraju i uče

Dok priroda spava, paori planiraju i uče

557

Za januar se kaže da je najsrećniji i najveseliji mesec u godini. Za Novu godinu i Božić svi poželimo nešto posebno. Često, želje su nam kao mesec, velike i daleke. Paori uvek požele sebi rodnu i berićetnu godinu. A da li će se želja ostvariti, umnogome zavisi od svakog domaćina.

Januar je mesec planiranja, učenja, spremanja voćnjaka, vinograda, podruma, pripreme plastenika…

Gljive

Za berače gljiva januar nije vreme odmora. Sakupljaju se judino uvo, bukovače, panjevčica, plava bukovača koja se prepoznaje po šeširiću golubijeplave boje.

Veštom oku iskusnog berača neće promaći ni ganoderma lucidum i aplanatum, bukov trud i kresiva guba.

Povrtnjak

Za povrtare ni u januaru nema odmora.Mirni dani bez vetra, mraza, padavina Bogom su dani da se završe svi poslovi u bašti, da se pokupe svi biljni ostaci, bašta ograbi i sve odnese u kompostarnik.

Kompost treba uzimiti tako što će se zasuti slojem zemlje debljine nekoliko centimetara.

Vredniji povrtari koji su svoje leje već napunili svežim stajnjakom, krajem ovog meseca mogu da započnu setvu jer se „podloga“ dovoljno ugrejala da mladim biljkama obezbedi optimalnu temperaturu za razvoj.

Podrume, trapove i ostave u kojima se čuva korenasto-krtolasto povrće mirnih dana bez padavina i mraza treba češće otvarati, provetravati, a povrće pregledati i izbacivati trulo.

Voćnjak

Januarske dane bez mraza, vetra i padavina treba iskoristiti za nastavak sadnje voćaka.

Najkasnije do sredine meseca treba okrečiti debla i delove ramenih grana, posebno koštičavog voća, da bi se „odložilo“ kretanje sokova koje će prvi topli dani probuditi, i tako voćke još malo ostaviti u zimskom snu.

U manjim voćnjacima i na okućnicama, voćke valja pažljivo pregledati, poskidati mumificirane plodove, ostrugati staru ispucanu koru pod kojom su sklonište od niskih temperatura pronašli brojni štetni insekti, ukloniti polomljene grane, da bi rezači, kada dođe vreme za ovaj posao, imali bolji pregled.

Vinograd

Tokom januara vinogradare čekaju manji, „majstorski poslovi“. Sve porušene i oštećene stubove treba zameniti ili popraviti, zameniti ili nastaviti pokidane žice.

Lekovito i začinsko bilje

Prvi posao sakupljača lekovitog i začinskog bilja u novoj sezoni je da naprave plan aktivnosti, da sačine spisak vrsta koje se u regionu mogu pronaći, možda upišu i lokaciju, kako bi kasnije bilo lakše.

Pčelinjak

Čim vremenski uslovi dozvole, treba proveriti zalihe i prekontrolisati mikroklimu u košnicama i „utopljuće materijale“. Ako su vlažni, treba ih zameniti suvim.

Zelenilo

Januar nije vreme odmora ni za vrtlare. Sve dok zemlja ne smrzne i napada sneg, mogu da sade i presađuju četinare i zimzelene grmove.

Zima je doba orhideja. One traže visoku vlažnost vazduha, pa ih valja jednom dnevno orošavati, a jednom nedeljno zalivati tako što se saksija, do ispod gornje ivice, uroni u hladnu vodu i ostavi najduže pola sata. Jednom mesečno uroni se u rastvor specijalnih đubriva za orhideje.