Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Dragoljub Gagričić decenijama beleži „bisere“ narodnog umovanja

Dragoljub Gagričić decenijama beleži „bisere“ narodnog umovanja

686

Među koricama tri knjige našlo se više od 1.000 zapisa, brojne poslovice, izreke, zagonetke i kletve

Vlasniku električne čobanice lopovi su na kocu u Kalipolju ostavili poruku:

– Ja sam se udala, traži drugu!

U selima na padinama Javora se kunu da je priča istinita, a ovu anegdotu je sa više od 1.000 drugih na stranicama svoje tri knjige sabrao novinar u penziji Dragoljub Gagričić (73) iz Nove Varoši.

Druga priča pak kaže : Sa trešnje ispred kuće Drulovića u selu Drmanovići, na Zlataru, celo jutro se oglašavala kukavica. Jedna od snaša izlete iz kuće, pa viknu:

– Šta ti je te kukaš, nisi se ti udala u Druloviće nego ja.

Punih 12 godina nakon što se prva knjiga „Starovklaška umovanja“ pojavila pred čitaocima, iz štampe je nedavno izašla i treća – „Starovlaška riznica“. Pored anegdota iz života gorštaka među njenim koricama je i 340 poslovica i 2.000 izreka, kao i više od 260 zagonetki i preko 300 kletvi koje je Gagričić zabeležio tabanajući novinarskim poslom po vrletima Starog Vlaha.

– Zrnca umovanja u Starom Vlahu sabirana su godinama, ali i sada žalim što sakupljačkom i zapisivačkom radu nisam pristupio istrajno i sistematski, pa su neki od tih bisera netragom nestali. Anegdote koje sam pribeležio nisu samo narodno komedijanje ili podsmevanje nesporazumima i ljudskim slabostima.Iz raboša i bisaga starovlaških šereta, lukavih i pronicljivih, biju izdanci narodne mudrosti i humora. Ove životne i ubedljive slike prohujalih vremena, našeg mentaliteta i duha kraja ostaju i kao priče o ljudskim sudbinama i vremenu koje je nestalo – kaže za „Dobro jutro“ Gagričić.

I „Starovlaška riznica“ je i svojevrsni omaž starovlaškim šeretima. Oni su za Gagričića već decenijama neiscrpna inspiracija i motivacija, a njihova kazivanja  prave male slike života i vremena. Autorovi junaci su otresiti, lukavi, dovitljivi, duhoviti, izvrsni poznavaoci ovdašnjeg mentaliteta, koji bez zle namere i teških reči, uspevaju da ismeju sve naše zablude, nakaradnosti, primitivizme, ostrašćenosti…

– U vremenu koje gasi ognjišta i sve više smo „zarobljenici“ kompjuterske i digitalne tehnike, polako presušuju izdanci i izvori narodnog umovanja. Ali, ne možemo se odreći i otrgnuti od nadahnute žive narodne reči i njenih tumača. One su zov naših ognjišta i koliba, naših klanaca i vrleti, kamenica i pećina, gradina i visova, rudina i lazova, studenaca i vrela, vodeničišta i livada, krčevina i omara… One spajaju pretke i potomke- kaže Gagričić.

Željko Dulanović