Насловна ВЕСТИ Држава и сточари ће наћи компромисно решење

Држава и сточари ће наћи компромисно решење

157

За актуелне захтеве сточара би према оцени економисте Жарка Галетина требало имати разумевања, јер се, како каже, наше млечно говедарство и сточарство налазе у великом проблему, а до тога је, оцењује, дошло због дугогодишње неусклађене политике према сточарству.

– Они су изашли са три основна захтева, а то су повећање премије са 10 на 20 динара по литру млека, затим контрола увоза и заштитна цена од око 80 динара по литру млека. Само треба да видимо које су праве адресе за те захтеве – рекао је Галетин.

Навео је да одређивање откупне цене млека дефинитивно јесте тржишна категорија, али да би држава ту можда могла да се појави путем интервенције преко Републичке дирекције за робне резерве, уколико има могућности за то.

Галетин је указао да ми сада улазимо у проблем да све више постајемо земља која нема изражен прехрамбени суверенитет, који смо имали до пре неколико година, јер увозимо месо, а сада и млеко, што како је рекао није добро.

– Питамо се зашто немамо меса, млека, а разлог је то што наши пољопривредни произвођачи затварају своје фарме, посебно они ситнији јер нико неће да производи губитак. Сточарство је најзахтевнија грана пољопривреде, тражи изузетну посвећеност и присутност узгајивача, што је много другачије него у ратарству – рекао је Галетин.

Истакао је да пољопривредни произвођачи у садашњим условима заправо производе губитак и да, ако би се продужила забрана  извоза, тиме би им би био затворен један тржишни канал.

– Лично мислим да држава, а поготову у контексту већ испостављених захтева, овога пута неће продужити уредбу о забрани извоза – рекао је Галетин.

Указао је да се поставља и питање колики су капацитети државе да изађе у сусрет захтевима пољопривредника, јер како је рекао, ако би се повећала премија са 10 на 20 динара по литру то би аграрни буџет коштало око шест, седам милијарди динара, што је безмало 10 одсто укупног аграрног буџета.

– Проблеми су озбиљни и иако ове године имамо највећи аграрни буџет, од око 80 милијарди динара, то и даље не значи да је он довољан – рекао је Галетин.

Оценио је да је за решење проблема сточара неопходан озбиљнан приступ од стране државе и изразио веровање да држава и произвођачи могу да нађу компромисно решење.

Извор: Танјуг

Фото: Pixabay