Насловна АРХИВА ДУЖИ НОЖЕВИ – БОЉИ УЧИНАК: Значај мотокултиватора и једноосовинских трактора

ДУЖИ НОЖЕВИ – БОЉИ УЧИНАК: Значај мотокултиватора и једноосовинских трактора

598

Краћи ножеви ће дати лошије ефекте од дужих зато што ће ободна брзина бити мања, те се ефекат уништавања корова и уситњавања грудви земљишта смањује. – Дубина рада може бити и 20 центиметара, у зависности од дужина радних мотичица. – За веће површине предлаже се куповина једноосовинског трактора

Уситњавање површинског слоја земљишта у вишегодишњим засадима, на уређеним површинама или окућници има вишеструке и велике позитивне ефекте. Површинска обрада се обично обавља на дубини од око 5 цм, па растресит слој може апсорбовати веће количине падавина у току пролећних и зимских месеци. Губитак влаге из дубљих слојева тла је тада редукован с обзиром на то да је прекинута капиларност. У летњим месецима, осим смањеног губитка влаге, растресит слој садржи више ваздуха, који има ефекат изолације дубљих слојева земљишта, те не долази до драстичног повећања температуре тла. Све нам то указује на значај малих машина као што су мотокултиватори и једноосовински трактори са ротационим ситнилицама.

Мотокултиватори или фрезе су у ствари ротационе ситнилице на моторни погон (електрични или бензински мотор), док једноосовински трактори, осим мотора, имају точкове и погонско вратило које посебно покреће ротациону ситнилицу прикопчану за трактор. У зависности од радног захвата, који може бити и до један метар, покреће их најчешће бензински мотор. Снага мотора се креће од 1 до 7 kW, у зависности од произвођача, али и од намене. Тако су за окућницу мањег радног захвата – до 0,5 метара, а мотор је на електрични погон.

Јачи мотор за већи захват

Приликом набавке требало би размишљати о куповини јачег мотора јер уколико се повећава радни захват, снаге ће бити довољно. Најчешће су то мотори од 50 или 125 кубних центиметара за коришћење на малим површинама. За боље уништавање корова и код тешких (сабијених) земљишта користе се мотичице L профила, док се код лакших земљишта без корова користе мотичице или ножеви I профила (раван профил). Могу бити различитих димензија, дужина, што ће утицати на ограничење дубине рада.

Ножеви на ротационој ситнилици морају бити постављени на носећој розети за четири  ножа. Свака суседна носећа розета мора бити смакнута за одређени угао у односу на претходну. На тај начин ће се избећи да сви ножеви у истом тренутку улазе у земљиште, што ствара ударе и неправилан отежан рад. Руковање машином је тада веома тешко. Краћи ножеви ће имати лошији рад од дужих зато што ће ободна брзина бити мања, те се ефекат уништавања корова и уситњавања грудви земљишта смањује.

Потпорни точак на култиватору или ослона нога је од велике помоћи и никако је не треба изоставити. Ослањањем тежине погонског и преносног склопа и руковаоца преко управљача на ослони точак или папучицу обавља се подешавање дубине. Додатно се подешавање дубине спроводи променом висине ослоног точка. Тако дубина рада може бити и 20 центиметара у зависности од дужина радних мотичица.

Број обртаја ротационе ситнилице се креће од око 50 о/мин. до око 300 о/мин. Уколико се обрађује земљиште које је претходно већ обрађивано, онда број обртаја не мора прелазити преко 150 о/мин. На тај начин ће се уштедети гориво. Уколико се први пут обрађује тешко закоровљно земљиште, онда број обртаја мора бити већи од 150 о/мин., а брзина кретања око 0,25 м/с. Са споријим кретањем боље ће се уситнити земљиште, али уједно и корен коровских биљака. Њих треба оставити на површини.

ТРАКТОРОМ ЈЕ СВЕ ЛАКШЕ

Код једноосовинских трактора са ротационом ситнилицом рад је додатно олакшан јер руковалац преко командних ручица управља машином ради скретања. Сва тежина се дистрибуира на носеће погонске точкове, али и прикопчану ротациону ситнилицу. Предност оваких машине је што су много јаче и могу имате већи радни захват. Код неких модела постоји могућност да руковалац седи. Дубина зависи од величине ножа, али и подешености клизача који је у облику скије или папучице. Такође се могу подесити управљачки држачи.

 Прво се обрађују увратине

Приликом обраде земљишта прво се обрађују улази у редове, увратине, а затим редови. Тако се избегава да се превише сабију улази, увратине, те је обрада на крају отежана. Такође, често долази до заглављивања мотокултиватора уколико нема потпорни точак или папучицу. Тада се одглављивање обавља тако што се култиватор остави у погону и померају управљачке ручке у леву и десну страну наизменично.

Управљачке ручке би требале да су подесиве по вертикали и хоризонтали. Подешавање по вертикали је битно да би се прилагодила висина ручки висини руковаоца не би ли се подједнако дистрибуирала тежина руковаца на обе стране. При раду уз засад и растиње често долази до ударања руковаоца о гране и плодове. Да би се то избегло, обавља се хоризонтално закретање управљачких ручки у леву или десну страну у зависности од потребе. Тако се постижу два ефекта: бочно руковање је олакшано јер нема препрека при раду, а руковалац не гази површину коју је претходно обрадио већ гази по необрађеној површини. Зато је битно започети обраду од ивица парцеле са кретањем около, у круг од ивица ка средини. Други начин кретање је ређе изводљив, а то је када се започиње од средине те се обавља кружно кретање око претходно одрађеног циклуса.

За веће површине предлаже се куповина једноосовинског трактора на ком се могу осим ротационе ситнилице прикопчавати и друге машине: прскалица, приколица, плуг…

Добро јутро број 558 – Октобар 2018.