Насловна АРХИВА EKOLOGIJA: NEZAPAMĆENA ŠTETA

EKOLOGIJA: NEZAPAMĆENA ŠTETA

Активна отровна материја у Фурадану је карбофуран, произведен у војним лабораторијама као нервни бојни отров, а изазива брзу смрт. Због изузетне токсичности, ово средство забрањено је у ЕУ, Канади и САД, а и у Србији од маја 2014. године

707
Фото: Pixabay

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije upozorilo je na namerno masovno trovanje ptica grabljivica i šakala nadomak sela Osipaonice kod Smedereva. Iz Društva navode da je velika šteta naneta Srbiji trovanjem strogo zaštićene i zaštićene divlje vrste – oko 2,2 miliona dinara.

Ističu i da se taj slučaj svrstava u najgore zabeležene u Srbiji u poslednjih dvadeset godina i da je prijavljen nadležnoj inspekciji za zaštitu životne sredine. Ukupno je stradalo 14 mišara, a kazna za ubijanje jednog primerka iznosi 160.000 dinara.

U saopštenju se navodi da su sredinom februara na plodnim poljima nadomak sela Osipaonice, na manje od 500 metara od prvih kuća nađena tela 12 mišara (Buteo buteo), strogo zaštićenih ptica grabljivica, četiri šakala (Canis aureus), dva psa i jedne čavke (Corvus monedula).
– Pretragom terena, ustanovili smo da je u pitanju masovno trovanje – rekao je Marko Šćiban, iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, i dodao da su mrtve ptice i sisari ležali na nekoliko metara od dve ovčje lešine koje su sadržale otrovni Furadan, koji je izvor trovanja i uzrok ove, nezapamćene ekološke katastrofe.
– Uvereni smo da je neko od meštana koristio zabranjeni preparat Furadan, da bi otrovao šakale koji su se nastanili u blizini sela. Sumnjamo na namerno trovanje, jer su sa ovaca skinute ušne markice da bi se sakrili tragovi o poreklu životinja – naglasio je potpredsednik Društva Milan Ružić.

Mišari i šakali tokom cele godine pretežno se hrane glodarima kao što su voluharice, miševi i pacovi, koji se ubrajaju u glavne neprijatelje poljoprivrede, a jedu i ostatke uginulih i mrtvih životinja i time sprečavaju širenje zaraza u prirodi.

Aktivna otrovna materija u Furadanu je karbofuran, proizveden u vojnim laboratorijama kao nervni bojni otrov, a izaziva brzu smrt. Zbog izuzetne toksičnosti, ovo sredstvo zabranjeno je u EU, Kanadi i SAD, a i u Srbiji od maja 2014. godine. Društvo navodi da je Furadan odgovoran za stradanje najmanje četrdeset jedinki orla belorepana u Vojvodini od 2008.

Furadan i cink-fosfid zabranjeni

Odlukom Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede, 2014. godine je ukinuta dozvola za promet Furadana u Srbiji. Za korišćenje ovog insekticida, fizičko lice može da bude kažnjeno novčano, do kaznom zatvora u trajanju do tri godine, a za privredni prestup novčana kazna je od 700.000 do 3.000.000 dinara. Uprkos ovoj zabrani, Furadan se i dalje nezakonito upotrebljava.

Masovno trovanje ptica u Vojvodini

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije upozorilo je da se i u Vojvodini nastavlja ubijanje strogo zaštićenih vrsta ptica, a da je uzrok najverovatnije trovanje zbog prekomerne upotrebe pesticida koji su zabranjeni zakonom na poljoprivrednom zemljištu.

Kako se navodi u saopštenju, aktivisti Društva dobijaju sve učestalije prijave i fotografije o otrovanim pticama na različitim lokacijama u Vojvodini – Temerin, Apatin, severni Banat… Među ubijenim jedinkama prepoznate su i strogo zaštićene vrste kao što su orao belorepan, mišar, eja močvarica i ždral.

„Verujemo da je prekomerna upotreba pesticida na obradivim površinama najverovatnije uzrokovala trovanje i smrt ptica“, upozorili su iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije. Oni su podsetili nadležne institucije da se na poljoprivrednom zemljištu u Vojvodini vrlo često koriste pesticidi koji su zakonom zabranjeni, poput Furadana, dok se oni koji su dozvoljeni koriste suprotno propisima.

„Mamci sa cink-fosfidom, koji se koriste za trovanje glodara, rasuti su po njivama, umesto da su zakopani. Primećeno je i prisustvo Furadana na semenima ili životinjskim ostacima. Furadan je u Srbiji zakonom zabranjen za korišćenje od 2014. godine, dok se u svetu već dugo ne koristi“, navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da prekomerna upotreba pesticida na obradivim površinama u Vojvodini dovodi do trovanja ptica, ali da posredno ugrožava i čovekovo zdravlje.
„Navedeni otrovi ne mogu lako da se uklone iz zemljišta na kojem uzgajamo biljke za ishranu. Iskustva drugih zemalja pokazuju da je biološka kontrola mnogo delotvornija, jer mnoge ptice koje stradaju trovanjem, kao prirodnu hranu koriste upravo glodare. Kada bismo smanjili upotrebu pesticida, omogućili bismo da kroz prirodne lance ishrane broj štetočina na njivama bude sveden na minimum“, navedeno je u saopštenju tog Društva.

Cink-fosfid:
– miriše na beli luk;
– otrovan je za sve životinje, a naročito za ptice, pse, mačke i svinje;
– pod uticajem želudačne kiseline u organizmu životinja oslobađa se otrovan gas fosfor-vodonik, koji se resorbuje u krv i izaziva brzo trovanje. Miriše na acetilen ili karbid;
– zavisno od količine unetog otrova, životinja umire nekoliko sati, do dva ili tri dana;
– njen leš, a naročito sadržaj organa za varenje, miriše na acetilen ili karbid;
– jedan od simptoma trovanja kod ptica je velika žeđ.

Dobro jutro broj 540 – April 2017.