Svaki problem koji se javi u poljoprivrednoj proizvodnji može biti posledica mnogih neželjenih efekata. Do najpouzdanije dijagnoze dolazi se kroz detaljne laboratorijske analize. Kako to, realno, na terenu nije baš izvodljivo, na nama je da, na osnovu stečenog znanja i iskustva, pretpostavimo uzrok problema i ponudimo neko od rešenja.
Kada su u pitanju štetni insekti u voćarstvu, morate imati u vidu njihovu ogromnu populaciju. Ponašanje ovih štetočina diktira voćna vrsta, sorta, kondicija voćke, klimat, rezidba, način na koji je uređen međuredni prostor, preduzete pomotehničke i agrotehničke mere, i drugo. Jedna od najopasnijih štetočina jabuke je Cydia pomonella, u narodu poznata kao Jabučni smotavac. Predstavlja ekonomski najpogubniju štetočinu jabuke. Pripada redu Lepidoptera – leptira i u stanju je da prouzrokuje stopostotno uništenje roda. Poslednjih godina zabeležena je njena ekspanzija, pre svega zbog visokih letnjih temperatura.
Prvi let opasnog leptira
Ovaj insekt ima dve do tri generacije godišnje. Prezimljava u stadijumu odrasle larve. U stadijum lutke gusenica prelazi u toku marta ili aprila, što zavisi od srednjih dnevnih temperatura. Prvi let leptira treba očekivati drugom polovinom aprila i početkom maja. Dakle, gusenice prelaze u stadijum lutke kada počinje cvetanje, a prvi leptiri izleću iz kokona kada opadaju latice, po pravilu u jutarnjim časovima. Može proći i više od mesec dana dok poslednji leptir ne izleti iz kokona. Ovo je period u kome dolazi do parenja, nakon čega ženke polažu jaja. Za desetak dana legu se gusenice koje se ubušuju u novoformirane plodove, praveći izmetom zaprljan hodnik koji vodi do semene kućice. Za uspešan završetak razvića gusenice, neophodna je ishrana semenkom. U jedan plod može se ubušiti i više gusenica. Najčešće mesto prodiranja je mesto gde se dodiruju dva ploda, list i plod ili neposredno uz peteljku ili čašicu.

Životni vek leptira prve generacije traje jednu do dve nedelje i uslovljen je vremenskim prilikama. U hladnijim periodima može da živi i do četiri nedelje. Do kopulacije, odnosno parenja dolazi kada tokom dva uzastopna dana temperatura vazduha prelazi 18ºC. Parenje se po pravilu odvija u večernjim časovima, a polaganje jaja traje jednu do dve nedelje, što je opet uslovljeno dnevnim temperaturama.
Ženka polaže do 100 beličasto providnih jaja (jedno po jedno) na plod, list ili mladar. Embrionalno razviće traje 7 do 10 dana, nakon čega dolazi do piljenja gusenica. Ovu fazu treba očekivati krajem maja ili početkom juna. Gusenica petog stupnja izlazi iz ploda i spuštajući se niz svilenu nit silazi na zemlju, penje se prema osnovi stabla i ispod kore formira beli kokon radi ulutkavanja. Ovaj stadijum traje 10 do 20 dana, a zatim kreće let druge generacije leptira.
Lovne klopke i lovni pojasevi
Let treba očekivati početkom jula. Razvojne faze ove generacije pretežno traju kraće zbog visokih letnjih temperatura, te tako sve češće imamo i treću generaciju jabukinog smotavca. Različito vreme razvića i izletanja prouzrokuje preklapanje generacija, što dodatno otežava borbu voćara.
Za praćenje pojave i brojnosti najpouzdanije su lovne klopke. U fazi kopulacije, odnosno parenja treba koristiti feromonske klopke, koje ometaju parenje. Imajući u vidu da tokom svog životnog ciklusa gusenice prelaze sa krošnje na zemlju, a zatim se vraćaju na stablo, možete znatno smanjiti napad C.pomonella postavljanjem lovnih pojaseva oko debla.
Naime, na pet do deset santimetara iznad zemlje, stablo obmotajte plisiranom lepenkom. Možete koristiti valoviti srednji sloj debljeg kartona. Zaštitite klopku od kiše samo ako i kada se padavine očekuju. Gusenice koje su sišle na zemlju tražeći toplo i suvo mesto radi ulutkavanja, radije će se uvući u pore kartona, nego pod koru stabla. Doći će do ulutkavanja u klopkama koje skidate, spaljujete, pa ponovo postavljate nove. Ovaj tretman sprovodite pred kraj razvoja gusenica a uklanjate pre izletanja leptira. Prvoj generaciji klopke postavljate u maju i skidate polovinom juna. “Udoban smeštaj” drugoj generaciji obezbedite u julu i uklonite ga krajem jeseni ili početkom zime. Ova alternativna metoda traži i vremena i strpljenja, ali je jako delotvorna. Pre spaljivanja lepenki i sami se možete uveriti da li je i u kom broju došlo do ulutkavanja. Samo pratite vremenske uslove, vegetaciju, periode razvoja štetočine i bićete zadovoljni.
Najvažnije je suzbiti prvu generaciju
Važno je znati da larve mogu da prezime: u grmlju, na drveću, korovu, u malču, u skladištima (ukoliko su unete sa plodovima) ili na drvenoj ambalaži. U borbi protiv jabukinog smotavca, najvažnije je suzbiti prvu generaciju, a zatim pratiti let leptira. Kad znamo periode kada treba očekivati let leptira, kada parenje i kada koju generaciju, valja pratiti temperature, početak cvetanja, period opadanja latica i drugo.
Piše: Veroslava Kocić, saradnik u nastavi
Toplička akademija strukovnih studija

20 DŽEPNIH KNJIGA
Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.
Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.
Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.
0691154004
dobrojutro.redakcija@gmail.com