Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Fenseraj ukusa u Novom Sadu  

Fenseraj ukusa u Novom Sadu  

595

Novi Sad oduvek je veoma vodio računa o ljudima koji se bave poljoprivredom proizvodnjom, kao i proizvodnjom cveća, zdrave hrane i starih zanata. Stoga poslednjih nekoliko godina organizuje razne manifestacije koje imaju višestruku korist kako za izlagače, tako i za kupce, pošto na jednom mestu za svakog može da se nađe po nešto.

Minulog vikenda na novosadskoj pijaci na Detelinari održana četvrta po redu manifestacija „Fenseraj ukusa“, na kojoj su Novosađani mogli da pazare autentične srpske proizvode, ali i da degustiraju slatke i slane delicije. Šarenilo boja, mirisi, gužva među tezgama, najsmejana lica, vratila su nas na trenutak u neka bolja vremena, a verujemo da je ova priredba prijala i izlagačima i posetiocima.

Dominirala je hrana i poput domaćih kobasica, ajvara, sireva, kulofa, meda, pekmeza, zimnice. Takođe, mogle su se kupiti i degustirati različite vrste vina i piva. Oni koji su želeli da „omaste brk“, mogli su da probaju svinjsko pečenje, pljeskavice i pečene kobasice. Osim standardnih suhomesnatih proizvoda, blo je dosta tezgi s mlečnim proizvodima koje su poljoprivredni proizvođači prodavali po znatno nižim cenama u odnosu na one u marketima.

Sada već stari znanci novosadskoj publici jesu i dvaneestogodišnji Andrija Gilić koji je došao da pomogne svojoj mama Miri, koji je zapravo i glavni promoter proizvoda. Njihova proizvodnja sira, kajmaka i maslaca odvija se u selu Štulac, između Vrnjačke Banje i Trstenika. U ponudi imaju kačkavalj, kako standardni, tako i onaj neobičnih ukusa, vinskog, dimljenog i začinskog.

– Ovo je druga godina da učestvujemo na ovoj manifestaciji, s tim da smo i ranije dolazili u Novi Sad, ali na druge priredbe. Sem sira, u ponudi imamo maslac, čija je cena 1.200 dinara po kilogramu, kao i kajmak koji ovaj put nismo doneli. Nemamo naše krave, već mleko otkupljujemo od stočara. Novosađanima se veoma dopada kačkavalj u vinu, a njegova proizvodnja je i najkomplikovanija. Sir prvo mora da odstoji šest meseci, a onda ide na dodatno zrenje u vinu još minimum 72 sata. Nakon toga se cedi pet dana, a zatim i vakuumira – objašnjava Mira i dodaje da njihove proizvode, ali po znatno višim cenama, Novosađani mogu da kupe i prodavnici „Sir i vino“ .

Inače, kako organizatori navode, cilj manifestacije jeste da okupljanje malih proizvođača, preduzetnika i umetnika iz Srbije na jednom mestu, jer na taj način žele da predstave, kako tradicionalne tako i inovativne proizvode, a posetiocima da pruže sjajnu dozu zabave kroz mnoge sadržaje i igre koje organizuju.

Foto i tekst: Ljiljana Milovanović