Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Grožđani moljci štetni za vinovu lozu

Grožđani moljci štetni za vinovu lozu

259

Grožđani moljci su štetočine koje napadaju vinovu lozu. To su mali leptirasti insekti čije gusenice oštećuju listove, cvetove i grozdove vinove loze. Odrasli moljci su obično smeđe boje i imaju krila raspona od oko 1 centimetra. sim parazitnih gljiva, prouzrokovača bolesti, bobicama grožđa štetu nanose i grožđani moljci. Ima ih dve vrste – žuti i pepeljasti, koji imaju sličan način života i nanose podjednake štete.

Žuti je poznat od davnina, a pepeljasti se počeo javljati kao štetočina tek početkom prošlog veka, proširio se svuda i po štetama mnogo nadmašio žutog. Pepeljasti voli toplije i sušnije uslove, kakvi su u našim vinogorjima, dok se žuti prilagodio hladnijim i vlažnijim podnebljima.

Pepeljasti moljac je povremena, ili kako to praktičari kažu – periodična štetočina. Naglo se javlja, štetu pravi godinu-dve, retko tri,i iznenada, sam od sebe, iščezava. Štete su velike ne samo zbog toga što je proždrljiv, već i zato što ga vinogradari ne očekuju i zasad ne zaštite u pravo vreme. Nekih godina može da «odnese» i 70 odsto roda.

Prezimljava kao lutka u pukotinama kore čokota. Ima tri, nekada i četiri generacije koje se prepliću i u godinama jakog napada u grozdovima se može naći od cvetanja do berbe. Gusenice prve generacije izjedaju cvetove, a druge obavijaju pređom mlade bobice kojima se hrane. Kroz tri-četiri nedelje pojavljuje se i potomstvo treće generacije koje se sada hrani starijim bobicama, ponekad i onim koje dozrevaju. Ove gusenice se najčeće povlače na skrivena mesta, gde se pretvaraju u lutke koje će prezimeti. Tokom nekih godina javlja se i četvrta generacija koja izjeda već potpuno zrele bobice.

Gusenice grožđanih moljaca se hrane lišćem vinove loze, a kasnije prelaze na cvetove i grozdove. One izazivaju oštećenja hraneći se tkivom biljke, što može dovesti do smanjenja prinosa grožđa i kvaliteta plodova. Gusenice takođe mogu otvarati put za različite bolesti i infekcije koje mogu štetiti biljci.

Da biste se borili protiv grožđanih moljaca, postoje neki koraci koje možete preduzeti.

Praćenje i detekcija: Redovno pregledajte vinograde, kako biste uočili znakove prisustva grožđanih moljaca. Pripazite na prisustvo gusenica, njihova jaja ili odraslih moljaca.

Fizičko uklanjanje: Ako primetite gusenice ili jaja, možete ih ručno ukloniti sa biljaka. Ovo je efikasan način kontrole, posebno ako se primeti manji broj štetočina.

Upotreba insekticida: Ako je infestacija veća, možda će biti potrebno koristiti insekticide da biste suzbili moljce. Konsultujte se sa stručnjakom ili lokalnim poljoprivrednim službama kako biste odabrali odgovarajući insekticid i pravilno ga primenili.

Metode kontrole: Redovno obrezivanje vinove loze, uklanjanje zaraženih delova biljke i održavanje zdravog okruženja za vinovu lozu mogu pomoći u smanjenju infestacije grožđanih moljaca.

Važno je pratiti preporuke stručnjaka za kontrolu grožđanih moljaca, jer se mogu razlikovati u zavisnosti od geografske lokacije, vrste vinove loze i drugih faktora. Takođe, pre primene insekticida, pročitajte i sledite uputstva za upotrebu kako biste se uverili da pravilno postupate i smanjite rizik za biljke, ljude i životnu sredinu.

R. D. J.