Najčešća oboljenja tovnih goveda mogu varirati u zavisnosti od mnogo faktora, uključujući uslove uzgoja, ishrane, higijene, stresa i lokalnih uslova. Ipak, veterintari pre svega gledaju da li su goveda koja pokazuju znake bolesti, boluju od najčešćih bolesti koje mogu da pogode ove životinje.
Gastrointestinalne infekcije: Goveda pate od proliva i gastroenteritisa, uzrokovanim raznim bakterijama, virusima i parazitima. Lečenje može uključivati davanje antibiotika, probiotika i terapiju za rehidrataciju, kako bi se sprečila dehidracija zbog proliva. Takođe je važno prilagoditi ishranu tokom perioda oporavka.
Respiratorne infekcije, odnosno, razne bolesti disajnih organa, obično su uzrokovane virusima ili bakterijama, mogu biti česte, posebno u stresnim uslovima ili lošem okruženju. Za lečenje respiratornih infekcija mogu se primenjivati antibiotici, antiinflamatorni lekovi i terapije koje podržavaju disajne puteve.
Pastereloza je bolest prouzrokovana bakterijom Pasterela, koja može uticati na disajne i reproduktivne organe goveda. Lečenje obuhvata primenu antibiotika, kao i pružanje podrške disajnim putevima i imunom sistemu.
Mastitis je infekcija vimena koja može uticati na mlečne žlezde kod krava. Mastitis se obično leči antibioticima koji su odabrani na osnovu analize uzorka mleka.
Ketotska acidoza je metabolički poremećaj koji se javlja kao posledica neravnoteže u ishrani, često kod stoke koja je preterano hranjena koncentratima. Ovo se može lečiti prilagođavanjem ishrane, kao i primenom određenih lekova koje prepiše veterinar.
Sindrom smanjenog unosa hrane je stanje u kojem goveda smanjuju unos hrane zbog stresa, bolesti ili drugih faktora. Ovo je znak za uzbunu, a dalji testovi utvrdiće uzrok ovog poremećaja.
Babesioza ima neobično ime, i to je parazitska bolest koja može uticati na crvene krvne ćelije goveda. Lečenje se često sprovodi primenom antiparazitskih lekova.
Bruceloza nam je poznata. To je bolest koju uzrokuju bakterije iz roda Brucela, može uticati na reproduktivni sistem i prouzrokovati pobačaje. Kod bolesti poput bruceloze, često se primenjuju mere kontrole i iskorenjivanja u populaciji goveda. U nekim slučajevima se životinje mogu izolovati i kontrolisati reprodukcija.
Toksemija trudnih krava nije tako čest metabolički poremećaj, ali se javlja tokom trudnoće i može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. On se često leči prilagođavanjem ishrane i upotrebom odgovarajućih lekova za podršku metabolizmu.
Bolje sprečiti nego lečiti, naravno.
Najbolji pristup sprečavanju svih ovih oboljenja u tovnim govedima uključuje pravilnu ishranu, održavanje higijene, pravilno upravljanje stresom, redovno praćenje zdravlja stoke i saradnju s veterinarom. Takođe je važno osigurati odgovarajuće uslove smeštaja i ishrane kako bi se smanjila podložnost goveda bolestima.
Lečenje ovih bolesti zavisi od specifičnog oboljenja, ozbiljnosti simptoma, uzroka i drugih faktora. Važno je naglasiti da lečenje treba da se sprovodi uz savet i nadzor veterinara, jer samo stručnjak može pružiti odgovarajući tretman na osnovu dijagnoze i stanja životinje.
Bitno je i da se lečenje obavlja pod nadzorom veterinara kako bi se obezbedilo da je tretman pravilno sproveden i da se izbegnu komplikacije. Pored toga, prevencija je ključna, stoga održavanje visokih standarda higijene, upravljanje stresom i pravilna ishrana mogu smanjiti rizik od pojave ovih bolesti.
I. R.