Насловна ВЕСТИ Исхрана коза у периоду млечности

Исхрана коза у периоду млечности

183

Одмах након завршеног јарења кози треба дати напој од пшеничних мекиња. Током прва 24 часа њој је потребно давати мање количине квалитетног сена.

Важно је да се прва 2-3 дана након јарења оброк састоји од мање количине сена уз додатак концентрата. Потребно је дневну количину концентрата постепено повећавати, како би се 5 до 7 дана после јарења достигла дневна количина од 400-500 гр. Количина и састав концентрата зависи од количине и квалитета кабасте хране, као и броја јаради која сисају козу.

Козама са мање млечности, које доје по једно јаре, поред квалитетног сена потребно је обезбедити и прекрупу састављену од смеше житарица, док козама које луче веће количине млека и при томе доје већи број јаради, поред квалитетног сена потребно је обезбедити смешу концентрата са додатком неког протеинског хранива.

У првих месец и по дана периода млечности постоји потреба за прехрањивање коза концентратом. Након тога количину концентрата треба смањити, тако да са 2 месеца после јарења висе нема потребе за концентратом, уколико је сено доброг квалитета. После десетак недеља млечности, оброк се може састојати од квалитетног сена и одређених количина коренско-кртоластих хранива.

За високу производњу млека у периоду после јарења, оброцима треба додавати и минералне материје и витамине. Значај минералних материја и витамина за козе је већи уколико је производња млека већа.

Пише: дипл.инж.пољ. Здравко Добрић ПССС Србије

Фото: Pixabay