Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ИСКУСТВА ИТАЛИЈАНСКИХ ПРОИЗВОЂАЧА ЛЕШНИКА: Садња густа, заливање подземно

ИСКУСТВА ИТАЛИЈАНСКИХ ПРОИЗВОЂАЧА ЛЕШНИКА: Садња густа, заливање подземно

1466
Фото: Pixabay

Меморандум о разумевању, потписан између италијанске компаније „Фереро“, светског лидера у кондиторској индустрији, и Владе Србије, требало би да обезбеди инвестиције које ће допринети да наша земља постане европски центар за производњу лешника. Заједничким радом наших и италијанских стручњака, направљен је пројекат развоја производње лешника. Представници ове компаније за наше произвођаче организовали су студијско путовање у Италију у складу с програмом производње и прераде лешника.

Према речима проф. др Зорана Кесеровића, консултанта компаније “Фереро”, то је била одлична прилика да се упознају искуства италијанских произвођача лешника. Обишли су, између осталог, и неколико плантажа лешника у региону Лациа.

Плантажа леске Стелифери  простире се на површини од 200 хектара. Овде се воћњаци налазе између 250 и 700, а има и оних који рађају и на 800 метара надморске висине.  „Тонда ђентиле романа“, „ноционе“, „тонда ди ђифони“ само су неке од сорти које се овде гаје. Млади засади се прве три до четири године заливају површински, тракама које се налазе поред стабала. Од пете године се примењује подземно наводњавање – цеви за заливање се налазе на 80 центиметара од редова и 25 центиметара дубине.  

Палнтажа Соуто је међу првима  применила густи систем садње (размак 5 x 3 метра). Принос по хектару је четири тоне, а када почне да се смањује, код сваког другог жбуна редукује се круна и оставља  по једно стабло. И овде се  првих пет година примењује површинско наводњавање, а после подземно.

У околини језера Вико, на 600 метара надморске висине простире се плантажа Тедесхи. Леска се гаји  без система за наводњавање јер овде имају 1.200 литара воде по квадратном метру годишње. Примењује се традиционални начин узгоја на више од 40 хектара, а постоје и леске које су старије од 60 година и јш увек рађају. Од сорти гаје се „ноционе“, „тонда ди ђифони“, „тонда ђентиле романа“… И размаци садње су различити –  6 x 6, 7 x 3,5, 4,80 x 4,80 и  5 x 3  метра.

С. Малиновић

Добро јутро број 564 – Април 2019.