Насловна РАЗНО Извоз малине мањи за 33 одсто

Извоз малине мањи за 33 одсто

195

Извоз замрзнуте малине из Србије опао је током осам месеци ове године за 33 одсто у односу на исти период 2021. године, али је упркос мање извезеним количинама остварен већи приход, саопштила је данас Привредна комора Србије (ПКС) на основу података Групације произвођача свежег и замрзнутог воћа и поврћа ПКС. За осам месеци ове године извезено је око 43.000 тона замрзнуте малине, док је у истом периоду прошле године извезено нешто више од 65.000 тона.

Процене са терена указују да је сезона малине 2022. године у Србији донела нешто више од 90.000 тона рода, док је додатних, око 15.000 тона замрзнуте малине из прошлогодишње бербе, остало непродато у хладњачама, навела је ПКС.

-Иако су овогодишње извезене количине малине ниже него претходне године, укупни приходи су са око 200 милиона евра за период од осам месеци у протеклој години, порасли на нешто више од 224 милиона евра у овој години, истакли су у саопштењу.

Овогодишња откупна цена свеже малине кретала се од 500 до 650 динара за килограм, док је у 2021. години просечна откупна цена износила 420 динара за килограм.

С обзиром да се у Пољској килограм малине плаћао око три евра на почетку бербе, да би у задњим недељама бербе цена пала на око два евра за килограм, српски извозници имају потешкоћа са својим ино купцима у правдању нових виших извозних цена малине, оценила је ПКС.

Треба имати у виду и да је Украјина, упркос тренутној ситуације ове године, имала јако добру бербу малине, а цене по којој је Украјина нуди на тржишту западне Европе крећу од око 3,3 евра за килограм за целу малину и око 2,35 евра по килограму за малину „гриз“.

-Падом продаје у супермаркетима, као и мањом потражњом индустрије прераде воћа за џемове, јогурте и сличне артикле широм Европе, а пре свега Немачке као нашег највећег извозног тржишта, дошло је до значајног пада потражње за српском малином, констатовали су у Групацији произвођача свежег и замрзнутог воћа и поврћа ПКС.

-Према информацијама са иностраних тржишта, очекује се даљи пад цене малине, пре свега због значајнијег пада потражње из САД, као и већ пада потражње у Западној Европи. У зависности од тржишта, пад продаје се креће између 10 одсто у Француској до чак 40 процената у Немачкој. Ово су уједно два највећа тржишта за замрзнуту српску малину и заједно купују скоро половину укупне извезене количине овог производа, упозорили су из ПКС у саопштењу.

Навели су, међутим, да је забележен раст продаје на неким новијим тржиштима, попут Аргентине и Саудијске Арабије, али и да су извезене количине мале да би значајније утицале на укупно повећање извоза.

Извор: ФоНет