Насловна РАЗНО Јесења сетва у Пчињском округу до краја децембра

Јесења сетва у Пчињском округу до краја децембра

381

На подручју Пчињског округа усеви озимих стрних жита налазе се у фази клијања и ницања до фазе два листа развијено (ББЦХ 09 -12). Последњу декаду новембра и прву недељу децембра је, према речима Наде Лазовић Ђоковић, саветодвца за ратарство у врањској Пољопривредно саветодавној и стручној служби, обележило промењиво време са температурама око просека за овај део године. У јутарњим сатима, при површини земљишта је било слабих до умерених мразева који нису представљали велику опасност за тек никле озиме усеве, где су примењене све адекватне агротехничке мере, као и добро укорењавање посејаних усева.

“Међутим, велике температурне разлике ових дана, промена високих и ниских темпертура, па и снежних падавина, имаће неповољног утицаја на усеве где је коришећена пшеница са тавана, где је примењена слаба предсетвена припрема земљишта, неадекватна примена НПК минералних ђубрива, и ти усеви ће од самог старта бити у проблему,” истиче Лазовић Ђоковић.

Због тога је, по њеним речима, у наредном периоду пожељан изостанак већих температурних колебања како би се процес каљења тј, ослобађање вишка воде одвијао без проблема. Са постепеним падом температуре ваздуха и преласком у фазу каљења озими усеви ће бити спремнији и отпорнији на појаву јаких мразева у предстојећем зимском мировању до почетка вегетације.

“Пшеница мора да прође кроз одређене фазе раста и развоја и њој одговара ниска температура и снежни покривач. На самом почетку ницања, одговарају јој више температуре, с обзиром на то да пшеница ниче када накупи топлотну суму од 100 – 120 степени, и све до почетка фазе бокорења одговарају јој више температуре. Тек након фазе бокорења, пшеница постаје отпорнија на екстремно хладан период,” каже Лазовић Ђоковић.

Ове године сетва озимих стрних жита је каснила у Пчињском округу и још увек траје. Није било могуће посејати их у оптималном року због неповољних временских прилика, високих температура и недостатка падавина, током октобра месеца, тј није се могло припремити земљиште за сетву. До сада је посејано нешто више од 60 посто површина на лаком и песковитом земљишту, па се самим тим очекује да сетва потраје до краја децемба, јер доста пољоприведника није успело да припреми њиве на тежим и збијеним земљиштима, а то практично значи да ће само мали проценат површина остати непосејан.

“Визуелним огледом усева на огледним пољима регисторвано је присуство биљних ваши на малом проценту биљака. Хладно време са температурама у минусу утицаће на редукцију бројности ових штеточина,” истичу у врањској Пољопривредној служби и наглашавају да у усевима јечма и озиме пшенице није регистровано присуство болести.

Текст и фото: Гордана Настић