Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Кад бели лук поцрни, добије на укусу, а изгуби мирис

Кад бели лук поцрни, добије на укусу, а изгуби мирис

402

Колико сте пута појели бели лук јер знате да је здрав, да је једно чено дневно одлично за имуни систем, да је један од најбољих зачина за свако јело, а после тога провели цео дан варећи га и говорећи себи како следећи пут неће бити тако или га нећете ни јести. За све вас који имате тај проблем решење је „блек гарлик“ – црни бели лук, ферментисан месец дана како би добио слаткаст укус, изгубио специфичан мирис а остао здрав. Производи га на свом газдинству четворочлана породица Вујанић из Свилајнца.

– Блекгарлик је заправо ферментисани бели лук и није лака ферментација у питању. У питању је споро кување у трајању од месец дана на одређеној температури и влажности ваздуха. Наравно, није то право кување, тако се само зове. Након кувања у луку се десе разни процеси где он постаје црн и слаткаст и изгуби онај непријатни мирис – објашњава најмлађи из породице, Никола. А шта се луку заиста деси и зашто је црн?

– Алицин, који је природни антиоксиданс, се стабилизује, док је у класичном белом луку нестабилизован. Када поједете пар ченова класичног белог лука неколико дана их варите, тело се бори и имате онај непријатни мирис, а то код блек гарлика не постоји јер је алицин стабилизован, мање га има али га тело боље користи – за оне који тешко подносе бели лук ово је одлично, притом проверено, јако укусно и лепо упаковано решење.

– У нашим паковањима имамо само ченове у теглицама од 35 грама и 70 грама, затим лук у багремовом меду који је одстајао три до шест месеци, имамо га и у праху и одличан је за чорбе и гулаше, а наш најновији производ је посни мајонез који можете у било какав сендвич да ставите и фантастичног је укуса – задовољан је са разглогом, јер је њихов производ изазвао велику пажњу и потражњу.

– Многи нас питају како смо дошли на идеју за овај производ. Морам да вам признам сасвим случајно. И то је наша породична идеја. Пре четири године посадили смо на хектар земље посадили бели лук и добили шест и по тона са којима, најискреније, нисмо знали шта ћемо да радимо јер нисмо размишљали о пласману. Онда смо се сетили да нико у нашем окружењу нема блек гарлик и да је то здрав производ о коме смо понешто чули. Распитали смо се како и шта, мало проучавали и решили да кренемо у производњу, па шта буде. Ево већ годину и по дана посећујемо ноћне маркете, сајмове, а пре неких месец дана смо ушли и у продавнице – поред оних који се први пут сусрећу са овим производом има и оних који су га већ конзумирали.

– Задовољни смо како људи прихватају наш производ, јер њих доста воли бели лук, а има проблем с његовим варењем. Када чују да је здравији и да се не осећа, лагано га купују и конзумирају. Његова цена јесте за наше услове мало висока, али једноставно мора тако, јер месец дана троши струју и то је највећи проблем. Највећа похвала нам је када странци купе наш производ и кажу „вау па нисмо знали да и у Србији постоји блек гарлик“. Ево, постоји – задовољно је констатовао Никола Вујанић.

Текст и фото: Зорица Драгојевић