Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Kad se pojave simtomi truleži lešnika, za zaštitu je kasno

Kad se pojave simtomi truleži lešnika, za zaštitu je kasno

223

Trulež jezgra ploda leske izazivaju gljive, ali je možemo sprečiti samo preventivnim uništavanjem stenica i žižka koji oštećuju plodove i omogućavaju sporama parazita da prodru u njihovu unutrašnjost.

S povećanjem površina pod leskom javljaju se bolesti i štetočine koje su karakteristične za ovu biljnu vrstu. Reč je o grinjama, stenicama, surlašu, bakteriozama kao i o bolestima čiji su prouzrokovači fitopatogene gljive. Jedna od najvećih pošasti u leskarima, koja se obično otkriva tek u vreme čišćenja plodova, je trulež jezgra ploda leske. Ova bolest je sve aktuelnija, jer su štete od nje sve veće.

Braon trulež jezgra lešnika prouzrokuje gljiva Nematospora coryli koja je na leski prisutna kao saprofit,  ali  zaražavanjem lešnika kroz rane ili ubode insekata,  razvija se kao prouzrokovač truljenja jezgra ploda. Simptomi na ljusci uočavaju se kada je za zaštitu kasno, a reč je o žućenju ljuske koje kreće od vrha da bi kasnije taj deo dobio  smeđu boju. Inficirani plodovi su sitniji, deformisani, a jezgro je tamne do crne boje i kiselkasto – gorkog ukusa. Često se na plodu zapažaju samo ubodi stenice ili žiška  bez spoljnih simptoma zraze. Ako se ona ostvari u ranoj fazi razvoja ploda (maj – jun),  plodovi u potpunosti propadaju, prazni su i šuplji.

Foto: apsjournals.apsnet.org

Pojava oboljenja u svim razvojnim fazama ploda lešnika prouzrokuje potpuno propadnje jezgra i takvi plodovi su prazni, šuplji. Najopasnije štetočine koje se javljaju kao prenosioci ove bolesti su stenice i lešnikov žižak, posle čijih uboda spore gljiva nesmetano prodiru u plod i uništavaju ga. Među gljivama najagresivnija je Nematospora coryli.

S obzirom da su ubodi stenica i drugih insekata ulazna vrata za zarazu ovom gljivom,  mere zaštite su u ustvari preventivne: prvo se sujzbijaju stenice u vreme od formiranja ploda do očvrpćavanja ljuske. Podjednako su opasne obe kod nas otkrivene vrste stenica, i bron mramorasta Haliomorpha halys, i  povrtna Nezera viridula. Ove vegetacije uočene su na leski već tokom maja pa je tada obavljeno i prvo prskanje. Nevolja je što su ove stenice u zasadima lešnika aktivne sve do okoštavanja ljuske ploda te zaštita insekticidima traje čitavo leto i uklapa se u redovnu zaštitu protiv vašiju. Preporučuju se insekticidi na bazi deltametrina  – „decis“,  „expert“, na bazi lambda cihalotrina – „karate zeon“… Oni deluju na obe grupe štetočina. Cilj mora da bude da se redukuje prisustvo štetočina, a time će se umanjiti i stepen oštećenja ploda i sprečiti infekcija gljivom koja prouzrokuje trulež jezgra ploda leske.

Piše: Svetlana Mujanović

Gljiva  Nematospora coryli, se razmnožava pupljenjem kao kvasac, prenosi se kroz rane ili je ubodom rilice  prenose štetočine. Ovako zaražena jezgra su crne ili tamne boje, sušenje počinje od vrha i širi se na dole, plod je sitan i deformisan, kiselkasto-gorkog ukusa i neupotrebljiv je za ishranu. Vrlo često se na spoljašnjem delu ploda ne vide simptomi. Naime, dešava se da je unutrašnjost zaražena, a da se na površini ne primećuju  promene. Da bi voćari bili što sigurniji da im rod neće propasti,  preporučuje se da u toku vegetacije lešnik zaštite u tri – četiri navrata. Za suzbijanje se koriste fungicidi  na bazi bakra i to kaptan, ortocide, ronilan, svič i drugi, a prska se po uputstvu proizvođača. Gljivi nematospori pridružuju se i drugi paraziti poput Sclerotiniae coryle i Minilinie frutcigenae koji izazivaju trulež.