Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД KADA SE U VINOGRADU ZAHUKTA: Okca bubre na deset stepeni

KADA SE U VINOGRADU ZAHUKTA: Okca bubre na deset stepeni

482

Piše: Zorica Milosavljević

Pupoljenje, odnosno bubrenje okaca vinove loze obično počinje polovinom aprila, barem na području Vojvodine. Od godine do godine, u zavisnosti od temperature, može doći do pomeranja pupoljenja i do dve sedmice. Kada se na nekoliko okaca pojave zeleni listići vrha mladog lastara, smatra se da je pupoljenje krenulo, na šta odlučujući uticaj ima tempertura vazduha. Ako srednja dnevna temperatura u toku više dana dostigne 10 stepeni C, bubre okca, ali se to ne dešava istovremeno kod svih sorti. Kod ranih sorti, može doći do izmrzavanja ako se jave pozni prolećni mrazevi, što je jedan od faktora prilikom izbora sorte za sadnju.

Lačenje i primarna zaštita prve su operacije u vinogradima na startu novog ciklusa, a kada će nastupiti zavisi od toga kako se razvija situacija u njima. Lačenjem se uklanjaju suvišni zeljasti lastarići sa čokota. Izvodi se početkom vegetacije, dok su lastari dugi nekoliko centimetara. Tada se oni lako očenjuju i ne ostaju velike rane na čokotu. Operacija se obavlja ručno u toj fazi. Lačenjem se, ustvari, odstranjuju lastari koji nepotrebno troše raspoloživa hraniva. Na taj način se ispravljaju i greške načinjene pri rezidbi na zrelo, a istovremeno lačenje služi za usklađivanje bujnosti i rodnosti sorte. Ako su iz istog okca izbila dva lastara, lačenjem se uklanja manje razvijen i slabije rodan, a ostavlja se razvijeniji i rodniji. Ono se inače izvodi nekoliko puta u toku vegetacije.

Zaštita bakarnim preparatima

U ovom periodu se započinje i sa zaštitom vinove loze. Uglavnom se u početku koriste bakarni preparati za plamenjaču i fomopsis, koji su i najefikasniji i najjeftiniji, kao i neki sumporni za pepelnicu.

Prvo tretiranje protiv pepelnice (Oidium) sprovodi se kada lastari dostignu dužinu 10 do 20cm, a drugo sedam do deset dana pre cvetanja. Za razliku od plamenjače, pepelnica se može suzbiti nakon pojave prvih vidljivih zaraza, ali je bolje ne dozvoliti da do njih dođe. Pri tretiranju preparatima protiv plamenjače njima se mogu dodati fungicidi protiv pepelnice.

U prvim fazama porasta loze ona može da oboli od crne pegavosti ili fomopsisa, koja se naročito razvija ako je proleće prohladno. Karakterišu je mrke pege koje se javljaju po listovima, a na lastarima prisutne su nešto tamnije oivičene pege, zbog kojih dolazi do ulegnuća, pojave rak-rana, što se manifestuje dok je lastar zelenkast.

Kreće i korov

Prilikom redovne zaštite od pepelnice i plamenjače suzbija se na taj način i fomopsis. To su preparati na bazi aktivne materije mankozeb i metalaksil. Oni se preporučuju u početnim fazama razvoja, a tretmani zavise od vremenskih uslova. Obično se obavljaju u drugoj dekadi aprila i početkom treće, a ako je vreme hladnije, onda početkom maja.

Kretanje vegetacije u vinogradu, osim pupoljenja i rasta lastara, podrazumeva i pojavu korova. Pre kretanja vegetacije može da se primeni tretman s totalnim herbicidima kako bi se korovi suzbili. Kasnije u toku vegetacije, u početnim fazama, nesmetano se mogu koristiti herbicidi za suzbijanje uskolisnih korova. Jedan od najboljih herbicida koji suzbija sve tzv. teže korove, kao što su sirak iz semena, i rezoma, pirevina , zubača, jeste preparat na bazi aktivne materije fuzilejd forte (Fusilade Forte). Ako se primeni u početnim fazama, efikasnost mu je veća. U svakom slučaju, njegova primena zavisi od razvoja korova, od prisustva vlage, kao i od spoljne temperature. Mora se pratiti razvoj korova i na osnovu toga upotrebljavati herbicidi.

Kada je reč o korovima, vinogradari u poslednje vreme izbegavaju upotrebu herbicida i pribegavaju mehaničkoj zaštiti. Radi se osnovna obrada zemljišta tanjiračama, kultivatorima, ali i mašinama, takozvanim pipalicama