Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Како да одаберемо најбољи чај 

Како да одаберемо најбољи чај 

602
herbal tea in cups on a white background

 Топли биљни напици могу да изазову бројне повољне ефекте у организму. Веома је корисно упознати се са њиховим дејством, умирујућим  ефектима, али и чињеницом да су добри и као превентива за неке болести. Зато ћемо се осврнути на неке од њих.

Чај од шипка –  Добар стари чај од шипка крије велике благодети за наше здравље. Један је од најефикаснијих бораца против бактерија и инфекција, делује превентивно у борби против грипа  и јача отпорност организма. Делује на регулисање столице, као и на отклањање песка и каменца у бубрезима и бешици.

Чај од кантариона  – Кантарион постаје све популарнији као средство за ублажавање и лечење депресије, јер бројна научна истраживања потврђују његово лековито дејство. Осим у лечењу депресије, кантарион је показао сјајне резултате у ублажавању симптома гастритиса, чира на желуцу, болести бубрега, јетре, слезине и бешике, повишеног крвног притиска и срчаних обољења, опекотина и хемороида.

Чај од нане  – Један је од омиљених чајева због подмлађујућег и релаксирајућег ефекта. Још је делотворнији ако се направи од свеже менте. Овај напитак успешно умирује иритирани желудац и  побољшава варење. Садржи витамине А, Ц и Б 12, као и фолну киселину, којa је основни витамин плодности и трудноће. Помаже против кашља и прехладе, и одлично освежава дах.

Чај од камилице – Финог, слаткастог укуса, сматра се једним од најстаријих чајева које су користили и древни Египћани. Камилица има умирујуће дејство на ум, тело и дух и помаже при ублажавању анксиозности и стреса. Шоља чаја од камилице пре одласка у кревет је савршено средство за опуштање.

Чај од камилице и лаванде  – Представља природну замену за седативе и  омогућава лак сан. Потребно је помешати две кашичице цветова камилице, кашичицу листова лаванде, кашичицу листова нане и прстохват орашћића. Ставити две кашичице мешавине у шољу и прелити кључалом водом. Након пет минута процедити и попити. Овај чај можете пити неколико пута на дан или само једном пред спавање.

Чај од белог слезаПомаже против кашља, бронхитиса, а препоручује се и у случају бронхијалне астме. Користи се и у лечењу упале дебелог црева, дијареје и повраћања. Смирује слузокожу желуца, посебно у комбинацији са камилицом. Није штетан ни за бебе старе неколико дана – испира им се нос када је запушен.

Чај од босиљка  Ова биљка је делотворна против болести мокраћних путева, делује као средство за умирење, отклања несаницу и ублажава нервозу, подстиче апетит, а младе мајке дојиље би требало да пију чај од босиљка јер поспешује стварање млека.

Чај од зове  – Својим дејством прочишћава крв и регулише столицу. Подстиче лучење мокраће, лечи неуралгију и ишијас, а уколико му се додају камилица, липа и кора врбе, ублажава симптоме грипа, упале горњих дисајних путева и реуме. Осим тога, ова биљка побољшава и  апетит.

Чај од коприве  – Садржи витамине А, Ц, Д и К. Редовним узимањем овог напитка повећаћете ниво калцијума, калијума, гвожђа и сумпора у организму. Висок ниво калцијума и магнезијума помаже  у случају проблема са алергијама. Ако имате суву и надражену кожу, управо напитак од коприве може брзо да помогне. Довољно је да га нанесете директно на проблематично место. Овај чај подстиче плодност и благотоворно делује током целе трудноће.

Чај од хајдучке траве  – Хајдучка трава својим горким супстанцама делује на слузокожу желуца, па тако подстиче излучивање желудачног сока, а самим тим повећава апетит. Осим тога, повољно делује на ресорпцију хране, па чајеви на бази ове лековите биљке помажу против гастритиса, колитиса, грчева у желуцу и цревима. Калијум, који је саставни део ове лековите биљке, потпомаже рад бубрега и крвотока, умирује срце и ублажаваа тегобе које настају пре и током менструалног циклуса.

Чај од невена  –  Врло је благотворан за отклањање тегоба у дигестивном тракту. Зацељује ранице на желудцу и дванаестопалачном цреву, нормализује рад јетре и лучење жучи. Ова биљка смирује и упалу дебелог црева. Има способност да прочишћава крвне судове и снижава ниво холестерола у крви. Новија истраживања су показала да невен снижава крвни притисак и делује благо седативно,  па   се препоручује и код ангине пекторис.

Ртањски чај  –  У нашој традиционалној медицини се ртањски чај сматра еликсиром који јача и подмлађује тело, а због афродизијачких особина, зову га и „биљка љубави“. Пије се у случају  обољења дисајних органа, срца и крвних судова, бешике, бубрега, простате, код бронхитиса, кашља, дијабетеса. Снижава лош холестерол, помаже да се организам ослободи вишка течности, поспешује знојење, отклања надимање, зауставља дијареју. Посебно је успешан у лечењу ешерихије коли. Уколико се чај утрља на место убода пчеле или осе, доноси тренутно олакшање

Чај од раставића  –  Ако вам опада коса, раставић може да помогне редовним уносом чаја од ове моћне биљке, али и испирањем косе свежим чајем након сваког прања. Раставић се најчешће користи за лечење упале мокраћних канала, за смањење камена у бубрегу, побољшање крвне слике и стања коже, за лечење чира на желуцу и против упала органа за варење. Осим тога, раставић се употребљава и код учесталих гасова и болести костију.

Чај од першуна  –  На првом месту, першун је познат као биљка која подстиче излучивање течности из организма – веома је корисна за здравље бубрега и свих мокраћних путева. Пошто се зна да ефикасно испира бактерије из уринарног тракта, добро је дошао у случају инфекције мокраћних органа, као и након операције простате, ради бржег опоравка. Традиционална медицина чај од першуна препоручује у случају артритиса, гихта, али и за лечење гастритиса.

Чај од корена ђумбира  – Пикантан и окрепљујући мирис чаја од корена ђумбира помаже у лечењу јутарње мучнине јер опушта мишиће желуца. Поред тога, подстиче пробаву и помаже разградњу  протеина, побољшава циркулацију и опушта мишиће крвних судова.

Чај од ђумбира и лимуна – Снажни антизапаљенски чајеви са антибиотским деловањем препоручују се и женама које имају ендометриозу. Одлично прочишћавају и побољшавају циркулацију, нарочито у полним органима, а помажу и за отклањање болова. Ова мешавина ублажава проблеме са варењем, као што је надутост, пролив или трудничка мучнина, доприноси и бољем изгледу коже и лепоти уопште.

Чај од јасмина  – Напитак лепог мириса од давнина се у Кини користио као афродизијак и за побољшање плодности. Има јака аромотерапеутска својства, која су нарочито важна у трудноћи. Бројни антиоксиданти побољшавају имунски систем, ефикасни су против канцера, у случају  проблема са варењем, снижавају ниво холестерола и висок крвни притисак.

Чај од јабуке и цимета  – Цимет делује на хормонску неравнотежу изазвану синдромом полицистичних јајника и побољшава циркулацију у полним органима. Регулише шећер у крви и снижава холестерол. Витамин Б 6 из јабука повећава концентрацију кисеоника у крви и утиче на стварање белих крвних зрнаца.

Чај од глога   – Глогов чај се показао као нарочито успешан у лечењу артериосклерозе и високог крвног притиска (хипертензије). Користи се и у терапији болести бубрега, бешике и мокраћних путева, као и нервозе, несанице и анксиозности.

Чај од лимунове траве  – Овај чај има изразито освежавајући укус лимуна. Убија различите бактерије и гљивице, смањује повишену телесну температуру и побољшава пробаву.

Чај од листа црног дуда   – Благи воћни укус овог чаја подсећа на чај од јаворовог листа. Чај од дуда спречава нагомилавање масних наслага у артеријама, а самим тим и артериосклерозу. Добар је за дијабетичаре, јер одржава ниво глукозе у крви стабилним. Висока концентрација калцијума из дуда помаже у јачању костију и зуба.

Воћни чајеви од домаћег сушеног воћа  –  Воћни чај производи се од цветова, семена, коре и разноврсног воћа. Ови чајеви су богати витамином Ц баш због тога што садрже различито сушено воће. Приликом припреме, воћни чај треба да одстоји  дуже у прокључалој води, а цеди

     се након 10 минута.

Зелени чај  –  Тренутно је врло популаран, и то не без разлога – доказано је да јача имунитет, снижава ниво холестерола, помаже против каријеса и спречава појаву рака. Он садржи ЕGCG, један од најмоћнијих антиоксиданата икад откривених. Бели и црни чај, који потичу од исте биљке, такође су добри за здравље.