Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Kako da šargarepa bude zdrava i lepa

Kako da šargarepa bude zdrava i lepa

944

Retke su bašte i okućnice na kojima ne raste šargarepa. Kada se gaji u žardinjerama na balkonima, njena vegetacija je kratka, jer se utroši kao sveže, mlado povrće. Ali u baštama, pa i na većim okućnicama, ona vegetira sve do jeseni i tada je valja zaštititi od parazita, prouzrokovača bolesti. Najčešći su gljive prouzrokovači pepelnice, sive i crne pegavosti lista.

Piše: Svetlana Mujanović

Pepelnica često ume da obeli kompletne leje. Zaražava listove, na kojima se i otkriva kao bela navlaka koju čine micelija i organi za razmnožavanje gljive, a kada se leje pomirišu, otkriva se karakterističan miris pepelnice. Pogoduje joj toplo vreme s velikom relativnom vlažnošću vazduha.

Sivu pegavost lista otkrivaju sitne hlorotične, okrugle pege nepravilnih mrkocrvenih ivica, u okviru kojih tkivo nekrotira. Pege se često spajaju, pa kompletni listovi nekrotiraju i suše se. Osim na listovima, pege se mogu naći i na lisnim drškama, a patogen se prenosi semenom. U okviru pega mogu se zapaziti sitna crnkasta telašca, koja su reproduktivni organi gljive.

Crna pegavost (palež) lista, kako joj i ime kaže, prepoznaje se po crnim pegama. One su koncentrične i mrke, da bi, kako bolest odmiče, na kraju postale crne. Kada je zaraza jaka, svi listovi mogu da se osuše, pa je tako i proizvodnja uništena.

Da bi šargarepa sve do vađenja ostala zdrava i lepa, preporučuje se da se za zaštitu odaberu fungicidi koji deluju na izazivače, i pepelnice, i pegavosti. To su recimo oni na bazi azoksistrobina (Kvadris), boskalida + piraklostrobina (Signum), tebukonazola + fluopirama (Luna expiriens). Svi oni pružaju efikasnu i dugotrajnu zaštitu. Ali, nije dovoljno samo jedno prskanje. Pošto gljive umeju brzo da postanu manje osetljive na više puta uzastopno korišćenu aktivnu materiju, savetujemo da se fungicidi upotrebljavaju naizmenično. Broj tretmana zavisi od otpornosti sorte i vremenskih uslova. Podsećamo na to da je čist usev, bez korova, važna preventiva u zaštiti. Takođe, ukoliko radite hemijsku zaštitu, vodite računa o karenci fungicida, odnosno, o poslednjem prskanju pred vađenje. Kada se šargarepa koristi kao mlado, sveže povrće, hemijske preparate ne treba upotrebljavati.