Насловна ВЕСТИ Како до 10.000 евра од државе за кућу на селу

Како до 10.000 евра од државе за кућу на селу

429

Сеоске средине постају све популарније међу младима, што због природе и чистијег ваздуха, што због високих кирија у градовима, али на то у великој мери утичу и улагања од стране Министарства за бригу о селу, које већ две године успешно спроводи план оживљавања српског села.

Према новом плану за 2023. годину биће издвојено 1.44 милијарде динара за реализацију разних пројеката. За четири програма издвојено је 1.32 милијарде динара.

Задруге као и досада имају примат, па ће за то бити издвојено највише новца и то 502 милиона динара. Затим, 501 милион динара је буџет за програм куповине куће са окућницом, док ће за програм адаптације мултифункционалних објеката и програм организовања манифестација по селима бити издвојено 44,2 милиона динара.

У протекле две године остварени су програми вредни 2,5 милијарде динара у 1.600 села у 142 локалне самоуправе од укупно 179 локалних јединица.

Успешност претходних инвестиција Министарства за рад и бригу о селу се огледа и у томе што је до сада је додељена 1.101 сеоска кућа у које је усељено више од 2.000 одраслих особа и око 1.500 деце, а са новим усељењима би требало да око 5.000 младих живи на селу.

Шта може да се купи за 10.000 евра?

Један од програма Министарства за бригу о селу подразумева додељивање 10.000 евра за породице које желе да живот започну на селу. На сајту Некретнине.рс пронашли смо неколико огласа у којима се нуде куће или плацеви на продају по ценама од 7.900 евра.

На пример, у Банатској Дубици се може купити кућа са 97 метара квадратних по цени од 8000 евра, док у околини Соко Бање у Јошаници кућу од 40 квадрата и 23 ари плаца можете наћи за 9.000 евра.

Услови за пријаву

Ипак, неколико је услова које истовремено морају да испуне:

  • да подносилац пријаве нема више од 45 година
  • да је држављанин Србије
  • да има пребивалиште на територији Републике Србије
  • да није власник или сувласник непокретности на територији Републике Србије, изузев пољопривредног земљишта и да исту нису отуђили или поклонили у претходних 5 година

Такође, од подносиоца пријаве очекује се да са продаваоцем непокретности није у крвном сродству; да није у поступку одобравања средстава за куповину непокретности и да у моменту подношења пријаве немају неизмирених обавеза према држави.

Све ове услове морају да испуне оба супружника.

Поред обавезних услова, подносиоци пријаве морају да испуне и само један од следећих услова који се односе на то да се на селу живи самостално у закупљеној кући или у породичној заједници са осталим члановима породице, затим да живи у градској средини у закупљеној непокретности самостално или са породицом и да има намеру да живи на селу.

Занимање је такође важно за остваривање овог услова, па је тако потребно поседовати формално образовање из области медицине, фармације, пољопривреде, ветерине или да да је просветни радник или занатлија. А друга могућност је да подносилац захтева обавља послове чија је природа таква да могу да их раде од куће на селу.

Критеријуми за куће

Куће које подлежу програмима Министарства за бригу о селу такође морају да прођу одређене критеријуме. Сеоска кућа мора да се налази у селу у којем постоји бар један од објеката јавне службе или услуга (здравствена амбуланта, пошта, школа, станица превоза итд.).

Наравно, првенствено мора да испуњава основне услове за живот и становање.

Такође је битно да је уписана у катастар на име продавца, и да је непокретност, као и сви пратећи објекти, изграђена у складу са прописима. Последњи услов је да јој је цена у границама тржишне вредности и да кућа и помоћни објекти нису предмет судског спора.

Обавезна документа које морате да доставите у пријави, као и сам образац пријаве се могу пронаћи у документу Програма објављеном на сајту ресорног министарства за бригу о селу.

Више од 200.000 напуштених кућа

Обезбеђивање стамбеног простора је једно од главних питања са којима се млади суочавају. Зато је оно узето као приоритет у Министарству за бригу о селу.

Поред тога, повећање наталитета, смањење просечне старости становништва и покретање и развој привредних активности су неки од посебних циљева на којима би требало радити у будућности.

Процењује се да у Србији има око 200.000 напуштених сеоских кућа са окућницом, а које су на располагању пољопривредницима и младима који желе да остану да живе на селу.

Блиц