Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Како правилно орезати воћњаке

Како правилно орезати воћњаке

265

Зимско орезивање је важна мера која се примењује на воћу. Може и да се не ради, али је јако битно за само воће да би се направила равнотежа на стаблу. На воћном стаблу имамо вегетативне органе, лишће и гранчице и генеративне а то су цветови који касније прелазе у плодове. Како би биљка дала квалитетне плодове и не би дошло до прерођавања и мноштва ситних плодова, мора се направити равнотежа. Равнотежа се постиже орезивањем, тада смањујемо родни потенцијал и добијамо на квалитету – објашњава саветница. Смањење рода је битно и због исхране плодова који остају на стаблу.

Као и у већем делу Србије и у Браничевском округу у току је зимска резидба воћњака. Топло време довело је до превременог бујања вегетације, те је цело Браничево већ оцветало цветом ране кајсије и понеке џенарике. Како правилно орезати воће, препознати родне гране и заштитити га после резидбе за Добро јутро причала је Милена Зафировић, дипломирани инжењер агрономије у ПССС Пожаревац.  

– Биљка мора да изнесе род, храну преусмерава на плодове и ако их је мање биће боље храњени и квалитетнији. Уколико је не би орезали биљка би имала пораст у гранама, имала би пуно водопија, неродних грана. Потенцирамо и остављамо родне гране, мада остављамо и неке које нису родне да би се правила равнотежа – а како лаици и они који се не баве орезивањем да препознају родне гране Милена је објаснила.

– Обично се препознају водопије које избијају из главних секундарних грана и то су чисто гране без цветних пупољака. Цветни пупољци се разликују, они су мало онако дебељушкасти, дебљи од лисних. Лисни су шиљати. Неродне гране имају само лисне пупољке. Битно је да се разликују пупољци у основи – осим препознавања пупољака препознаћете и гране у унутрашњости крошње које се преплићу.

– Онај који не познаје физиологију биљака, треба да зна да у унутрашњости крошње постоје гране које се преплићу и пружају ка унутрашњости и да се оне уклањају. Најбоље је до основе да се уклоне. Гране које се много високо пружају најбоље да се преведу на неку бочну грану која се пружа повољно по положају. Када се преведе на бочну грану пожељно је испод ње да се уклони један или два конкурента, да би узела примат и вукла – и ретке су грешке, чак иако се десе могу се кориговати следећом резидбом.

– Не могу ту да се направе неке драстичне грешке. Могу ако се исеку све родне гране, али то је ретко. Најбоље је ићи са благом резидбом. У јуну се формира род за следећу годину, па ако је и дошло до грешке у зимској резидби то се може кориговати у јунској – још један од проблема може бити и прерано кретање вегетације.

З. Д.