Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Како препознати ервинију

Како препознати ервинију

1587

Бактериозну пламењачу јабучастог воћа, која је изазвала велику штету засадима дуње ове године, није тешко уочити, али се на жалост не може лечити. Како препознати да ли је воћку напала ова бактерија објаснила је Љиљана Јеремић, саветодавац за заштиту биља ПССС Јагодина.

– Erwinia amylovora је проузроковач бактериозне палежи јабучастог воћа. Бактерија заражава јабуку, крушку, дуњу и мушмулу. Паразитира све органе воћки: цветове, лишће, младаре, гране, стабло – рекла је саветница, истичући симптоме ове болести.

– Симптоми које изазива Erwinia amylovora су следећи: заражени цветови мењају боју, некротирају, суше се и опадају. Оболели листови мењају боју, суше се али не отпадају, већ остају на гранама. Заражени младари некротирају и повијају се у виду пастирског штапа. Плодови мењају боју, поцрне, некротирају. Заражене гране се суше, некротирају и настају рак ране. На зараженим деловима биљке када су влажни услови може доћи до појаве бактеријског ексудата – оно што је извор заразе за следећу сезону, по речима Љиљане Јеремић, су презимеле рак ране.

– Најзначајнији извор заразе за наредну годину су презимеле рак ране. У повољним условима (повећана влажност и температура) у фази цветања долази до остваривања заразе преко цвета. Касније се зараза шири и на друге делове биљке. Заразе се у повољним условима могу остварити и кроз лентицеле, тако да могу бити инфициране и младе воћке које нису још цветале. Зараза се може остварити и ако дође до оштећења воћки од града, јаких ветрова. Током вегетације воћака може се остварити више секундарних инфекција, које углавном настају преко рана – заштиту воћака, како препоручује саветница, треба урадити у фази цветања.

– Заштита хемијским третирањима се врше у фази цветања воћака, применом препарата на бази а.м. бакар – хидроксид; бакар – оксихлорид у мањој концентрацији – 0,05-0,06% (да не би дошло до фитотоксичности) више пута у току цветања. Код нас је регистрована примена фунгицида на бази фосетил алуминиума: Aliette flach – 0,4 – 0,45%, Fosco – 0,3%, Legat – 4 – 4,56 кг/ха у фази цветања и интензивног пораста младара. У нашој земљи није дозвољена употреба антибиотика Стрептомицин, самим тим не постоје регистровани препарати на бази овог антибиотика. Упозоравамо пољопривредне произвођаче да не користе антибиотик Стрептомицин, који се може купити у ветеринарским апотекама, због тога што овај антибиотик није формулисан за употребу у воћарству, не зна се колика је концентрација примене као ни каренца (време које треба да протекне од третмана до употребе производа).

У току 2023.године у Поморавском округу били су повољни услови за развој инфекције бактеријом Erwinia amylovora. Интензитет заразе је био већи у засадима дуње и крушке него у засадима јабуке. Препоручивали смо пољопривредним произвођачима да редовно прегледају своје засаде јабучастог воћа и ако у својим воћњацима примете симптоме бактерозне палежи, појаву младара у облику пастирског штапа, сушење лишћа, појаву бактеријског ексудата примене следеће мере:

  • Механички одстране заражене младаре, с тим да се одстрани и део ткива који не показује симптоме заразе (20 – 30 цм).
  • Обавезна дезинфекција алата за резидбу после сваког реза, може се користити 96% алкохол.
  • Одстрањивање заражених биљних делова обавити по сувом и топлом времену, како се зараза не би ширила.
  • Ране од реза треба дезинфиковати 3% раствором бакарног препарата.
  • Одстрањене биљне делове изнети из засада и спалити.
  • Када се заврши механичко одстрањивање засади се могу третирати бакарним препаратима у нижим концентрацијама.

У јесењем периоду је потребно обавити у фази опадања лишћа, када опадне 2/3 листа, третман применом неког од бакарних препарата у циљу смањења инфекционог потенцијала за наредну годину

Припремила: Јелена Лукић