Насловна РАЗНО Како се узгајају гуске

Како се узгајају гуске

552

Постоји неколико врста гусака које се узгајају због квалитетног меса, јаја или перја. Међу популарним пасминама су тулуз, емден, шведска патка и канадска гуска. Важно је одабрати сорту која је прикладна за вашу сврху узгоја и која је прилагођена условима у вашем подручју.

Гускама је потребно довољно простора за слободно кретање. Идеално би било да имате отворени простор или пашњак, како бисте гуске могли да водите на испашу. Ако немате довољно простора на отвореном, направите им ограђен простор с приступом дворишту.

Гуске су биљоједи, али могу се хранити и неким животињским протеинима. Њихова исхрана треба да укључи квалитетну биљну храну . За њих је најбоља трава, зелено лиснатог поврће, житарице и воће. Такође, потребна има је свежа вода, и то не само за пиће, већ и за купање и пливање.

Гуске су релативно отпорне птице, али могу обољети од различитих болести и паразита. Потражите савјет ветеринара и проводите превентивне мјере како бисте осигурали здравље својих гусака.

Репродукција: Гуске су сезонски репродуктивне птице. Полажу јаја у пролеће, а инкубација траје око 28 до 35 дана. Младима је потребна топлота и посебна брига док расту.

Узгој гусака може бити профитабилан посао, поготово ако постоји потражња за њиховим месом, јајима или перјем у вашем подручју. Потребно је истражити тржиште и потражњу прије него што се упустите у ову дјелатност.

Бројлерски тов гушчића започиње  већ  првог дана живота. Прве четири недеље гушчиће треба држати у затвореној просторији која се загрева, тако што се у кругове промера 1,5-2 м ставља 80-120 гушчића. После четврте недеље могу се преселити у просторије које се не загревају. Интензиван тов траје, у просеку, 8-10 недеља, а до тада буду тешки између 4 и 5 кг. Хране се подним системом, просипањем, а као посип може да послужи сецкана слама, пиљевина, струготина.

Осим интензивног това, може се спроводити и полуинтензиван тов. Гушчићи се пуштају на испашу, где се у почетку хране зеленом масом и концентрованом храном. Касније се оброк састоји само од зелене масе и нешто зрнасте хране. Недељу до све пре краја това смањује се количина зелене масе и уводи се оброк с концентратима. Тов на испаши обично траје 2-2,5 месеца, а младе гуске достижу тежину од 3,5-4 кг живе ваге.

Ако планирате тов гусака како бисте их продали за печење, морате их редовно изводити на испашу, а у јесен три недеље товити додатно, у боксовима

Боксови су најчешже 4 x2 м и у њих стане 30 животиња. На крају това гуске би требало да буду тешке 3-5 кг. Док се тове у боксовима, потребно им је осигурати најмање 15 цм  простора за храњење и 5 цм појилице по животињи.

Посебан је узгој гусака које желите да искористите за врло тражену гушчију јетру. Тове се гуске старе 4-6 месеци, а треба да буду теже од 4 кг. Одабрана грла се држе затворена и с пашњачког узгоја постепено се преводе на интензивну исхрану кукурузом. У припремном периоду, како би им се проширио једњак, гускама се даје већа количина волуминозне хране (зелена маса, репа, кромпир). Потом се гуске кљукају ручно или машински, 5 минута по гуски , и то три пута дневно. Машинско кљукање минут по гуски, и то 4 пута дневно. Дневне потребе кукуруза су 700 г до 1,2кг. Важно је знати да се кукуруз за кљукање претходно потопи у воду да би набрекао или се прокува. Потребно је додати му 1% кухињске соли, 1% масти или уља и  витаминско–минерални додаци. Укупна потрошња кукуруза за време кљукања од три до четири недеље је 21 кг по гуски. Пре клања, гуске се не хране 12 сати.

И. Ш.