Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Како заливати биљке док сте на годишњем одмору?

Како заливати биљке док сте на годишњем одмору?

3472

Лето је време годишњих одмора, када “бежимо” од ужурбане свакодневнице и неколико слободних дана користимо да се одморимо на плажи крај мора, реке или језера, планинама или уживамо у зеленим крајолицима сеоске средине. Питање које свима падне на памет док се пакује јесте – ко ће да брине о мом собном цвећу? Већина ће замолити рођаку, пријатељицу или комшиницу да залије цвеће током одсуства. Међутим, постоји неколико трикова како заливати цвеће док сте на годишњем одмору, а да притом не оптерећујете друге.

Када одете на пут, морате се побринути да ваше биљке “преживе” период вашег одсуства. Собне биљке су због неприродних услова у унутрашњости далеко угроженије и мање толерантне на занемаривање, од баштенских биљака.

Уколико идете на краћи пут од два или три дана, тада нема проблема, биће довољно да обилно залијете биљке или целе саксије потопите у воду и оставите да стоје 30 минута (ово се не односи на врсте које не подносе натапање супстрата, попут алоје вере, замије и сансеверије) и померите их са директне сунчеве светлости, јер ћете на тај начин спречити брзо исушивање земље и ожеготине на лишћу. Уколико сте цвеће избацили на балкон, вратите га унутра, како бисте га заштитили од високих температура и групишите га према потребама за светлошћу.

Међутим, ако путујете на дужи временски рок, то може да представља проблем за биљке које су навикле на сталну негу и одржавање. Уколико имате кактусе, нема разлога за бригу, кактус можете залити пред пут и њему је за наредних 15 дана то довољно. А шта је с осталим биљкама?

Поред обилног заливања и склањања саксија са директне сунчеве светлости, важно је и да очистимо биљке пред пут, тј. уклонимо суве, увенуле делове, како бисмо избегли ризик од појаве инфекције или напада штеточина, као и да обришемо прашину с листова. Једном руком придржавајте лист, а другом руком га обришите влажном, али не мокром крпом или тупфером, нежним покретима. Зашто је ово важно? Превуците прстом преко листа биљке коју нисте чистили неколико дана – на њему ће засигурно остати слој прашине. Он блокира сунчеву светлост и смањује могућност фотосинтезе, што резултира успореним растом биљке.

Уз ова три трика нећете морати да размишљате о заливању биљака док сте на одмору.

Капиларни систем

У већу посуду (може послужити и лонац или ваза веће запремине или чак балон за воду од 5-6 литара) сипајте воду до врха и око ње поређајте саксије са собним цвећем. Затим вам је потребна памучна трака, односно више њих (можете искористити памучни учкур од неке старе тренерице, важно је само да буде довољно дугачак или чак може послужити стара памучна мајица, од које ћете изрезати дугачке траке), чији ћете један крај уронити у воду, а други део у супстрат у саксији, неколико центиметара испод површине тла, близу саме биљке. Важно је да памучна трака или конопац додирује дно посуде с водом јер ће на тај начин полако и до краја извлачити воду из посуде у саксију. Такође, неопходно је да посуда с водом буде изнад саксија, те је поставите на неко импровизовано узвишење – на мањи сто или хоклицу, или је ставите на полицу изнад оне где стоје саксије с цвећем.

На овај начин одржава се константан ниво влаге у земљишту. Вода капиларним путем кваси памучну траку или канап, а како се супстрат буде сушио, истим капиларним принципом ће се преносити и у саксију.

Систем кап по кап

Још један једноставан начин како својим собним биљкама можете обезбедити оптималну количину воде док сте на годишњем одмору. Потребна вам је само једна пластична флаша од литар и по са чепом. Напуните је водом и затворите чепом, на коме сте претходно направили неколико рупица ексером. Потом је потребно да флашу наопако забодете у земљу (ставите палац преко отвора и брзо је окрените пре него што је зароните у земљу, како не бисте просули воду из флаше), тако да чеп буде неколико центиметара у земљи, тј. испод површине супстрата. Пазите само да боца не буде преблизу ваше биљке и да рупе које сте избушили на чепу не буду превелике и да их не буде превише, како се вода не би пребрзо потрошила. Не би било лоше да овај систем заливања тестирате неколико дана пре него што кренете на годишњи одмор, како бисте били сигурни којом брзином вода цури из флаше.

Такође, није згорег да пре убацивања флаше у супстрат, у њему направите удубљење и мало га притиснете, како би се земља сабила и грудвице не би запушиле отворе на чепу.

Вода ће на овај начин лагано капањем истицати из боце како се земља буде сушила и наводњавати биљке, без опасности од прекомерне влаге. Једна флаша по саксији је довољна да биљка преживи до вашег повратка. Када се вратите с одмора, извадите празну боцу из супстрата, прескочите један дан заливања, а потом наставите с редовним одржавањем биљке.

Оставите биљке у купатилу

Постоји још једно решење које ће обезбедити континуирано снабдевање биљака водом док сте на одмору. Лавабо, каду или лавор напуните водом у дубини од неколико центиметара, а потом поређајте пешкире по њиховом дну и на њих ставите саксије са цвећем. Овим ћете такође обезбедити капиларно заливање, али преко дна саксије. Услов је, наравно, да купатило није у потпуности замрачено, односно, потребно је макар мало дневне светлости, како биљке не би увенуле.

У ову сврху такође може послужити и песак. Саксију са биљком потопите у дубљи суд у који се сипа вода, а око саме биљке у саксију се сипа песак. Песак чува влагу и на овај начин биљке могу издржати више од две недеље.

За који год наведени систем да се одлучите, потребно је да земљу пре поласка добро натопите, како би залихе воде што касније почеле да се троше док сте на одмору.

Ови “трикови” су делотворни за период од 10 до 14 дана. Ако након повратка с одмора видите да биљка није у добром стању, немојте одмах посезати са водом, већ установите у чему је проблем. Ако је биљка презаливена, потребно је да одстраните труле делове и оставите да се супстрат осуши. Ако је пак приметан недостатак влаге, тј. биљка током вашег одсуства није добила довољну количину воде, саксију потопите у дубљи суд с водом и оставите да се натопи неких 30 минута.

Ако сте ипак одлучили да замолите блиску особу да залива ваше биљке док сте на годишњем одмору, потрудите се да јој олакшате посао. Уколико неке биљке захтевају више или мање воде, оставите им цедуљицу с упутствима.

Тања Пролић