Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Ko je prava Mis šljive? Stenlejka ili čačanska lepotica

Ko je prava Mis šljive? Stenlejka ili čačanska lepotica

2407

Požegaču bi, bez obzira na mane, trebalo više širiti, jer za sada bolje sorte za preradu od nje nemamo. Od sorti najranijeg i srednje ranog zrenja, kao stone sorte pogodne su: rut geršteter, kalifornijska plava, čačanska rana, cimerova rana, čačanska lepotica, herman i dr, a od sorti srednje kasne i kasne epohe zrenja: požegača, stenlej, čačanska rodna, valjevka, aženka 707.

Ove sorte pogodne su za sušenje i druge vidove prerade (rakija, pekmez, džem itd.). Za pravljenje kompota preporučuju se krupna zelena renkloda, ulensova i altanova renkloda.

Za gajenje na većim nadmorskim visinama preporučuju se čačanske sorte šljive: čačanska rana, čačanska lepotica, čačanska najbolja, valjevka i čačanska rodna.

Požegača

Stara sorta koja verovatno vodi poreklo iz Male ili Srednje Azije, a koja se na prostorima republika bivše Jugoslavije gajila čak sa 90 miliona stabala.

Sazreva krajem avgusta meseca. U savremenim zasadima više se ne širi zbog izrazite osetljivosti na šarku šljive koja izaziva kod ove sorte deformacije na plodovima i njihovo prevremeno opadanje. Razmnožava se izdancima i na sopstvenom korenu je srednje bujna, dok je kalemljena na džanariki bujna. Samooplodna je. Plod je sitan, jajast, tamnoplave boje, sa ćilibarno – žutom bojom mezokarpa, slatko – nakiselog ukusa, sa harmoničnim odnosom šećera i kiselina i izraženom prijatnom aromom.

Zbog dobre rodnosti, odličnog kvaliteta i široke upotrebne vrednosti plodova, požegaču i dalje treba čuvati kao sortu. Ipak, njeno širenje mora biti ograničeno samo na područja u kojima nije prisutna šarka šljive.

Čačanska rodna

Domaća sorta koja sazreva krajem druge i početkom treće dekade avgusta.

Plodovi su srednje krupni 25 – 30 g, jajastog oblika, tamnoplave boje, prekriveni obilnim pepeljkom. Mezokarp je žute boje, slatko – nakiselog ukusa, izražene arome. Čačanska rodna rodi i na majskim kiticama i na mešovitim rodnim grančicama. Sorta je kombinovanih svojstava, pogodna za stonu potrošnju i različite vidove prerade. Pogodna je za sušenje i daje rakiju odličnog kvaliteta. Značaj ove sorte umanjuje osetljivost na šarku i sklonost ka alternativnom rađanju.

Stenli

Vodeća je sorta šljive u Srbiji. Zbog visoke rodnosti, krupnog ploda i tolerantnosti na šarku šljive najznačajnija je pozna sorta. Stablo je srednje bujno, a rod donosi na majskim buketićima. Samooplodna je. Plodovi za berbu stižu u drugoj polovini avgusta. Srednje su krupni do krupni, prosečno teški do 35 g, jajastog oblika, tamno – plave boje sa obilnim pepeljkom. Plodovi boju dobijaju mnogo pre pune zrelosti. Mezokarp je zelenkasto žut, sočan, sladak sa malo kiseline i bez izražene arome. Plodovi su kombinovane upotrebne vrednosti, pogodna je za stonu potrošnju, različite vidove prerade i sušenje.

Čačanska lepotica

Sazreva u trećoj dekadi jula. Još uvek je jedna od najboljih stonih sorti koja se već dugo uspešno gaji u Srbiji, ali i van granica naše zemlje. Stablo je srednje bujno sa otvorenim uglom grananja, a grane su dobro obrasle rodnim elementima. Samooplodna je, rano prorodi i rađa obilno. Plodovi su prvenstveno namenjeni za jelo u svežem stanju, mada se uspešno koriste i za različite vidove prerade, posebno u domaćinstvu (slatko, džem, rakija).

Plodovi su srednje krupni do krupni, prosečne mase do 40 g, jajastog oblika. Pokožica je tamno plava i prekrivena obilnim pepeljkom. Mezokarp je zelenkasto žut, čvrst, sočan i slatko – nakiselog ukusa.