Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Kreće prehrana višegodišnjeg cveća u bašti

Kreće prehrana višegodišnjeg cveća u bašti

381

Ljubitelji cveća znaju da ovog meseca počinju intenzivni radovi u vrtu, pod uslovom da želite da imate lepo cveće. Ukoliko ste čitali i pratili naše savete i u jesen ste prekopali zemljište, sad će biti mnogo lakše, jer se zemlja tokom zime dovoljno izmrzla i postala rastresitija. Ukoliko ipak niste okopali zemljište, očistite ga od lišća i grančica i uklonite sve što je precvetalo i čemu nije mesto u vašoj bašti. Lišće uklonite kada se prirodno osuši, kako bi lukovice mogle da sakupe dovoljno energije i kako bi procvetale i sledeće prolećne sezone.

U proleće, kada je jutarnja temperatura oko 10 stepeni, kreće se s prehranom višegodišnjeg cveća u bašti. Kada ste uklonili suvo lišće i grančice, pregledajte cveće, kako biste se uverili da nije obolelo. Na ovaj način ćete na vreme primetiti da li se biljka razbolela, a ukoliko jeste, možete pravovremeno da reagujete. Ukoliko primetite bilo kakvu promenu, odrežite grančice koje izgledaju bolesno i zakržljalo, ali i one koje se međusobno ukrštaju.

Ukoliko sadite lukovice pridržavajte se uopštenih pravila

Lukovice su najatraktivnije biljke u bašti, a april je pravi mesec za njihovu sadnju. Ako volite gladiole koje od juna do septembra krase baštu, zasadite ih krajem aprila. Ovo cveće voli sunce, pa ga posadite na sunčanoj strani bašte.

Sadi se letnje cveće (begonije, kadifice, petunije, pelargonije) u gredice, balkonska korita i druge posude, kao i lukovice i gomolje dalija, frezija, gomoljnih begonija. Tokom aprila sadi se živica, ukrasni grmovi i stabla. Zasnivaju se novi travnjaci, postojeći se prozračuju, đubre, kose. Đubri se postojeće višegodišnje bilje, uništavaju korovi, zaliva se po potrebi. Vreme je za početak borbe protiv puževa.

Ukoliko je potrebno, presađuje se sobno bilje. Stručnjaci preporučuju da se u drugoj polovini aprila seje trava, naravno, pod uslovom da zemljište nije suviše hladno i vlažno. Za setvu odabrati suv dan bez vetra. Preporučuje se 40 do 60 grama semena po kvadratnom metru. Po setvi, obavezno je valjanje posejane površine i navodnjavanje. Stare travnjake treba prvi put pokositi, zaliti i nađubriti.

Ukoliko sadite lukovice, pridržavajte se uopštenih pravila. Sadite ih na dva do tri puta većoj dubini od visine same lukovice. Razmak sadnje između dve lukovice zavisi od njihove veličine, a idealna razdaljina je pet santimetara, dok veće sadite na razdaljini od 15 do 25 cm. Za sadnju treba koristiti gotove supstrate ili svežu zemlju u kojoj nema uzročnika bolesti i štetočina, odnosno, izvršena je hemijska ili termička dezinfekcija.

Sveže posađene lukovice treba redovno zalivati, jer zahtevaju stalnu vlagu.

U ovom mesecu možete posejati i neven, ciniju i kadifu