Насловна ВЕСТИ Кркобабић: Морамо спасити сточарство

Кркобабић: Морамо спасити сточарство

395

Удео сточарства у пољопривреди развијених земаља је 60 одсто, а код нас је тридесетак одсто и то мора да се мења, јер Србија има добре услове за развој те гране, изјавио је данас министар за бригу о селу Милан Кркобабић. Он је, на отварању скупа „Значај сточарства у производњи хране и одрживом развоју села“, најавио да ће ресорно министарство у наредном периоду посебну пажњу посветити сточарским пољопривредним задругама, јер су у сточарству грешке прављене у последњих 30 година, на ту грану није гледало као на развојну шансу.

Рак рана српске пољопривреде је сточарство. Сточни фонд је затрт, указао је Кркобабић.

Он је то илустровао чињеницом да је 1990. године од 50.000 тона „беби-бифа“ које је извозила СФРЈ, 30.000 тона било из Србије, која данас једва извезе 500 тона.

Кркобабић је упозорио и да је, од 4.200 села у Србији, 1.000 њих са мање од 100 становника, и као пример навео Црну Траву, за коју је рекао да „не зна да ли је град или село“, јер има 1.200 становника.

Трговиште, Бач, Пландиште – слика је иста. Усуд пусте земље надвија се над нама, констатовао је он.

Кркобабић је напоменуо да је Министарство предложило формирање гарантног фонда за низ стратешких производа у области пољопривреде, да држава произвођачима надокнађује разлику од стварне и тржишне цене, јер је то начин да сељак не уништи стадо, посече воћке и оде да живи у град.

Председник Одбора за село САНУ Драган Шкорић истакао је да треба направити реорганизацију сточарства, јер не треба свуда гајити све врсте стоке.

Питање је да ли треба остати на домаћој генетици у сточарству или увозити продуктивне меснате типове стоке, или комбиновано, објаснио је он.

Шкорић је пренео и став да је неопходна потреба за укрупњавањем пољопривредних поседа и да ресорно министарство то треба да уради кроз формирање задруга.

Председник САНУ Владимир Костић оценио је да је Србија као друштво постало оно које чека „спас са стране“, да им неко да идеје и да то треба да се мења.

Он је, подсећајући да је друга генерација оних који су отишли са села у град, рекао да је можда једна од намера одбора САНУ да се бори за то да се „не силази са села, него остаје тамо где је неко започео свој пут“.

Извор: РТВ