Насловна ВЕСТИ Кромпир са Златара кренуо ка маркетима

Кромпир са Златара кренуо ка маркетима

722

Кромпир произведен јесенас у селима код Нове Вароши моћи ће да се купи и у великим маркетима.  Након новинских написа о пуним траповима и магацинима због проблема са пласманом, Министарство пољопривреде упутило је апел великим трговинским ланцима. Одазвали су се Лидл и групација Делезе, па су први шлепери натоварени првокласном робом са Златара кренули пут продајних објеката.

Из магацина Бранка Гујаничића у Акмачићима, највећег произвођача у  овом крају, прекључе је отпремљено првих 30 тона јеловног кромпира. Према договору, наредних дана биће још пет оваквих тура. Гујаничић кромпир гаји на 20 хектара, а на залихама још увек има преко 500 тона прошлогодишњег рода.

Пуни магацини чекају купце

-Успели смо раније да нешто продамо и старим купцима, али и даље доста кромпира на залихама а сетва је на прагу. Надамо се да ће уз посредовање министарства живнути продаја, јер ће у супротном даља производња бити доведена у питање. У задњих двадесетак година, колико кромпир сејем на велико, ова је најгора – каже Гујаничић.

Део кромпира претходних дана велики трговински ланци откупили су и у селика код Горњег Милановца, као и у ивањичком крају где су у сличним проблемима. Цена је од 12 до 16 динара, што им кажу произвођачи, не покрива ни основне трошкове.

-Ово ће нам помоћи само да смањимо губитке. О заради у овом тренутку нико од произвођача и не размишља. Само на семнеском кромпиру штетоваћу пар милиона динара. На залихама имам око 60 тона ‘оригинала’, али ћу бар половину тога морати да бацим. Многи кажу да ће одустати од сетве, а и размишљам да смањим површине – каже Гујаничић.

Кромпир је ове године у нововарошком крају рекордно родио, 35 до 40 тона, али нема продаје. Према незваничним најавама , велики трговински ланци овде ће наредних дана откупити више од 250 тона, а могућа је и сарадња и са појединим прерађивачима. Већина мештана каже међутим да их још увек нико није контактирао. Они ће ових дана дописом и званично затражити помоћ надлежног министарства.

-За сада је све у домену најава. Чекамо купце као озебло сунце али нас нико од предстваника трговинских ланаца нити министарства још увек није контактирао. Интересовали су се једино из локалне самоуправе о залихама и које сорте имамо на лагеру- каже Срђан Лојаничић из Акмачића.

Срђан Лојаничић и његов комшија Обрад Шапоњић кромпир ортачки сеју на 12 хектара, и поред Бранка Гујаничића највећи су произвођачи у овом делу. Код њих на купце чека више од 350 тона првокласног рода.

-Уколико се шта не промени, а мале су шансе, све ће на пролеће морати да се баци. Не памтим да је некада било овако. И 2017.  је била изузетно лоша, цена је тада била понижавајуће мала али је бар имало купаца, а сада нико и не пита за наш кромпир- каже Лојаничић.

Жељко Дулановић