Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ КУКУРУЗ ЈЕДЕМО КАО ПОСЛАСТИЦУ, А ДЕЛУЈЕ И КАО ЛЕК: Шећерац златни укус...

КУКУРУЗ ЈЕДЕМО КАО ПОСЛАСТИЦУ, А ДЕЛУЈЕ И КАО ЛЕК: Шећерац златни укус лета

552

Пише: Светлана Мујановић

Чини се да цело лето на кукуруз мирише. Баште и пијаце на свеж којем веште руке дају посебан укус, куван који се може купити на сваком углу градских улица, на плажама али и у неким кафићима. А печен, то је посластица за терасе и дворишта с малим или великим роштиљима, а добро дође и познати смедеревац.

Док сам била мала, мој деда је умео за час да направи „пурењаке“, од којих смо увек били мусави, али јели смо слатко. На сред стазе од цигала правио је ватру, на крајеве „посадио“ два штапа с рашљама, на њих поставио жицу премазану сланином да лакше клизи и направио ражањ за печени кукуруз. А ми озбиљни седели около и чекали свој врео пурењак. И данас, када видим печени кукуруз, та слика оживи у мом сећању, замиришу ми сеоски пурењаци које још увек волим. А и наука каже да неће ником нашкодити, да су јако здрави.

Шећерац је врста кукуруза намењеног за исхрану људи, с високим садржајем шећера. За разлику од обичног, меркатилног, који се користи као сточна храна и бере када је зрео, кукуруз шећерац се бере кад није сасвим дозрео, односно, када зрна још нису сува и тврда. У овом кукурузу стога није завршен процес трансформације шећера у скроб па се он може јести као свеж, конзервиран или замрзнут, што му је време употребе проширило на читаву годину.

Калоријска вредност кукуруза шећерца је средња, у просеку 86кцал/100г, а од тога садржи: угљених хидрата 19г (шећера 3,22г, влакана 2,7г), масти 1,2г, беланчевина 3,2г и воде 76г. Ако један просечан клип кукуруза шећерца има око 90 грама зрна, није тешко израчунати колико се унесе калорија. Шећерац је угљенохидратна храна. Садржи разне фитохемикалије, а жуту боју добија од каротеноида бета-криптоксантина, који делује и као јак aнтиоксидант, чува ћелије од слободних радикала. Кувањем се ослобађа фелуричка киселина, која такође делује као антиоксидант.

Кукуруз шећерац први су јели северноамерички Индијанци, од којих су ову „новотарију“ преузели и европски досељеници. Данашњи шећерац постао је популаран употребом хибридног семена кукуруза, чиме се добило на количини и квалитету. Кукуруз шећерац је најбоље кувати у води или пари. Широм света шећерац се користи и као надев за пицу, али и као незаменљиви део многих салата. Вероватно сте у продавницама имали прилику да пронађете и бебy корн који се једе с клипом јер је довољно мекан и садржи доста влакана.

Истина је да је кукуруз шећерац здрава и нутритивно вредна намирница која има многа добра антиоксидативна својства која штите организам од кардиоваскуларних болести и канцера. Шећерац садржи и фитохемикалије које чувају ваш вид и влакна и која олакшавају столицу. У народу је позната чињеница да је кукурузна свила добра као диуретик, али и код срчаних сметњи и уринарних болести. Смрзнут не губи ниједно својство, па се може припремати на исти начин као и свеж или конзервисан.

Кувани кукуруз представља праву посластицу. С друге стране, на нашим просторима још увек се шећерац не класификује као изврсни природни лек, који је на Западу увршћен у 10 најздравијих намирница у исхрани. Кувани кукуруз регулише ниво шећера у крви, односно, спушта ниво глукозе, помаже у регулацији крвног притиска јер снижава повишени, а спречава настанак атеросклерозе и инфаркта миокарда.

У трудноћи, кувани кукуруз је идеална намирница јер је значајан извор фолне киселине која је најбитнија за развој нервног система новорођенчета. Одличан је за пробаву и проблеме с варењем. Кукуруз је пун целулозе коју организам не може да разгради, те може проћи необрађен кроз дигестивни тракт.

Богат је извор витамина А, витамина Б, витамина Е и минерала – калцијум, гвожђе, магнезијум, фосфор, цинк, манган. Обилује влакнима, која имају значајну улогу у превенцији настанка затвора и хемороида, што такође доводи и до превенције настанка карцинома дебелог црева. Само једним клипом задовољава се 19 посто укупних потреба организма за њима. Антиоксиданси којима је кукуруз богат помажу у очувању когнитивног система и значајно умањују могућност настанка Алцхајмерове болести. Конзумирањем само једног клипа кукуруза дневно смањује се шанса да оболите од скорбута.

На трпезама у нашем поднебљу кувани шећерац је чест гост. Али, домаћице често греше код његове припреме. Иако свака мисли да барем кукуруз зна да скува, није често да погреши, па га кува дуже него што је потребно. Клипове прво ваља добро очистити, скинути овојне листове, сакупити свилу у посебну посуду и осушити је јер је она изузетно лековита, а клипове уронити у тек мало посољену воду и кувати. Млади кукуруз не треба да ври дуже од 10 минута. Куван се извади из воде, прохлади и може да се једе. У складу с афинитетима, шећерац се може посолити или на њега додати путер, бибер или шећер, али, особама које су на дијеталном режиму исхране или пате од повишеног крвног притиска, препоручљиво је да не стављају зачине. Такође, они који имају проблема с бубрезима ваљало би да сачувају воду у којој је куван шећерац јер је она одличан диуретик, односно, стимулише организам на избацивање токсина и песка из бубрега.

Као што смо већ поменули, кукуруз је одличан извор угљених хидрата, а притом не гоји. У исхрану је неопходно убацити довољну количину угљених хидрата јер они су значајан извор енергије за организам. Дијета с кукурузом није специфична, али се препоручује да се кукуруз једе уместо хлеба, за ужину или вечеру. За доручак се може испробати салата од туњевине и куваног кукуруза, а за ручак појести салата од чери парадајза, краставца, зелене салате, фета сира у куваног кукуруза.

Осим што се једе као куван, пржен на роштиљу, од шећерца се припремају и разне слане и слатке посластице, чорбе, салате па и хлеб.