Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО ЛАВАНДA У СТАРЧЕВУ: Суви цвет исплативији од медоносне паше

ЛАВАНДA У СТАРЧЕВУ: Суви цвет исплативији од медоносне паше

386
Tractor harvesting field of lavender

Лаванда, медитеранска биљка упечатљиве љубичасте боје и снажног мириса, последњих година је све популарнији „становник” у нашим баштама. Она је веома цењена у козметичкој индустрији. Њена етерична уља користе се за мирисно оплемењавање простора, а сматра се и изванредном медоносном биљком.

Пише: Тања Пролић

Њени цветови пребогати су нектаром – има принос од преко 500 килограма меда по 1 хектару. Управо је ова карактеристика лаванде била „окидач” одлуке нашег саговорника Александра Јанковића да почне да се бави њеним узгојем.

Увозна лаванда лошија, али и јефтинија

Овај дугогодишњи пчелар из Старчева, код Панчева, на почетку нашег разговора открива да су у производњу лаванде ушли као ентузијасти. Желели су да помогну пчелама, али од тога, нажалост, нема ништа.

– У време цветања лаванде она је препуна пчела, али сорте које ми садимо су Angustifolia и Grosso. Grosso је хибридна лаванда, а мој закључак је да је чашица цвета превише дубока и пчела не може да продре довољно дубоко да би покупила нектар. Пчелињак се налази на засадима лаванде, али унос нектара нисам приметио – изјавио је Јанковић за “Добро јутро”.

Засади лаванде им се налазе у Старчеву, на више мањих парцела. Тренутно су на површини нешто већој од једног хектара, јер су, како каже, неке старе засаде извадили, да би их ове године обновили. Ту се налази око 7.000 биљака, с тим што ће број ове године подићи на око 10.000.

– Узгојем лаванде почели смо да се бавимо пре десетак година, тако да су ти први засади сада извађени, а оставили смо млађе засаде. Највећи изазов у узгоју лаванде је свакако тржиште које је преплављено увозном робом. Увозна лаванда је квалитетом испод наше, али јој је такође и цена нижа – истакао је Јанковић.

Добро подноси топла лета и хладне зиме

Како каже овај 35-годишњак, лаванда није компликована за узгој, односно, није захтевна, јер је у Војводини квалитет за њу заиста добар. Начин на који је они производе јесте тај да су свуда развучени системи за наводњавање и прихрану, а биљке саде на фолији.

– Проблем у производњи ове медитеранске биљке је коров током првих година. Што се тиче температурних услова, лаванда без проблема подноси зиму и температуру преко -20, а топло лето јој даје лепшу боју и мирис. Нарочито јој је потребно заливање у годинама као шо је била претходна, чије је пролеће било изузетно сушно, како би могла да налије цвет и оформи што већи жбун – нагласио је овај пчелар из Старчева.

На који начин продаје лаванду, питали смо саговорника из Старчева, и да ли је задовољан пласманом?

– Добро смо се распитали и истражили тржиште. Доста смо се осамосталили у време почетка короне, када смо путем Интернета на више места поставили огласе и тако дошли до садашњих сталних купаца. То су углавном људи из Србије и региона, који од лаванде даље праве разне производе. Тренутно радимо искључиво са сувим цветом, јер производња уља није исплатива за домаће тржиште које је, као што сам рекао, пуно робе из иностранства, чија је цена релативно повољна – одговорио је Александар Јанковић.

Машина замењује бераче

Колико је могућа употреба механизације у производњи лаванде?

Наш саговорник истиче да је пре свега потребно нешто класично, са чиме ће моћи да се обради земља око лаванде, како је коров не би угушио. За бербу постоји машина коју вуче трактор, док се мање површине могу и ручно обрати. Међутим, то захтева доста радне снаге, а радну снагу је све теже наћи, па су ослоњени једни на друге.