Насловна ВЕСТИ1 “Leblebija od A do Š” u Bečeju

“Leblebija od A do Š” u Bečeju

171

„Leblebija od A do Š“ naziv je programa koji su u spomen kući „Tan“ u Bečeju organizovali Društvo stvaralaca i inovatora „Inova“ i Leblebija Naut, poljoprivredno gazdinstvo Mirilov iz Bačkog Gradišta.

“Do pre pet godina leblebija nije bila baš poznata na ovim prostorima. Smatra se novinom, sa osim u prehrambenoj industriji, može da se koristi i u kozmetičke svrhe. Vodeći se time, smatrali smo da paralela između ove teme i našeg društva leži upravo u toj inovaciji”, kazao je Tibor Dostan, predsednik Društva stvaralaca i inovatora “Inova” iz Bečeja.

Ideja je bila da se zainteresovanim građanima predstavi ova biljna kultura, kako kroz radionicu pripreme hrane, tako i kroz predavanja koja je držao Nemanja Mirilov.

“Leblebiju možete koristiti na mnogo načina. Zastupljena je, pre svega, u poljoprivrednoj proizvodnji, zatim u kulinarstvu, ali i u kozmetici. Još 2016. godine sam bio stava da će leblebija biti biljka budućnosti, što se vremenom i pokazalo. Očigledne su klimatske promene, a ove godine je bila izrazita suša. Uprkos tome, leblebija je ove godine rodila preko 1.200 kilograma po jutru, dok su sve druge kulture “popadale””, objašnjava Nemanja Mirilov.

On je u prethodnim godinama proširio površine pod leblebijom. Danas se njegova proizvodnja, zajedno sa kooperantima, zasniva na 110 jutara. Proširen je i asortiman proizvoda.

“Trenutno u ponudi imamo sirovu leblebiju, rod 2022. koji je obran u junu i julu. Takođe, imamo naše visokoproteinsko, bezglutensko brašno od leblebije, zatim testeninu, kafu, čips, namaz, odnosno humus, kao i sapun koji ima piling efekat. Građani rado prihvataju leblebiju, naročito omladina, jer je veoma zdrava i ukusna. Podseća na pečeno kestenje. Veoma rado delimo recepte sa građanima i dajemo im nove ideje, kako da pripreme leblebiju”, kaže Mirilov i dodaje da u ponudi imaju i falafel iliti ćufte od leblebije, koje su deo jordanske kuhinje.

U okviru radionice pripreme hrane, internacionalni kuvar pripremao je veganski gulaš od leblebije i povrća, po južnoameričkom receptu Sama priprema traje oko sata, a leblebiju je, slično pasulju, potrebno potopiti veče pre.

“Ovaj recept je iz Čilea, gde ga zovu garabanzo.To je otprilike gulaš, paprikaš. Ubacio sam bundeve, šampinjone, bukovače, šargarepe, celer, luk i domaće dimljene paprike. Na 100 grama leblebije ima oko 25-26 grama proteina, tako da je u suštini dosta sita”, objašnjava Mladen Bajić, internacionalni kuvar iz Novog Sada.

Manifestacija je održana uz podršku Spomen kuće „Tan“ i Opštine Bečej.

Zorana Ljubojev