Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Лековита биљка нежноплавих цветова

Лековита биљка нежноплавих цветова

812

Пише: Светлана Мујановић

Дошао нам је из Месопотамије, али за њега су знали, и гајили га, сви стари народи. Лан служи за производњу предива и уља, односно семенки које се користе у исхрани и за којима је последњих година све већа потражња, јер доказано је да имају лековита својства. Познате су две врсте ове биљке: озими и јари лан. За лан је карактеристично и да боја семена зависи од подручја у којем се гаји.

Лан (Linium usitatissimum) привући ће бројне погледе у баштенску леју, јер изгледа заиста прелепо с нежноплавим цветовима на врху стабла. Али, у баштама и на окућницама се обично не гаји као декоративна, већ као лековита биљка.

Због чега се све више истиче лековита природа лана?

Поред витамина Е, Ц, Б1, Б2, Б6, тиамина, пиродоксина, фолне киселине, ниацина, пантотенске киселине, биотина и минерала – бакар, магнезијум, манган, лан садржи и алфа-линоленску киселину и лигнане, врсту влакана која имају антиоксидативно дејство. Сматра се и да ова влакна превентивно штите од канцера јер антиоксидативним деловањем смањују активност слободних радикала у организму и спречавају их да уништавају ћелије људских ткива. Недавна истраживања показала су да се код особа оболелих од рака простате, када се у дијету укључи лан, смањује напредовање болести.

Алфа-линоленска киселина (омега 3-киселина) из лана, коју наш организам не производи, успорава згрушавање крви и смањује ризик од срчаног удара.

Велика количина влакана у зрну такође позитивно делује на наш организам. Везујући вишак масноћа у дигесивном тракту и убрзавајући лучење жучи, она посредно утичу на снижење холестерола. Због садржаја биљног лепка, семе потопљено у води обавија се слузавим слојем који делује као благ природни лаксатив, а може се користити у лечењу упала слузокоже уста, желуца и црева. Осим тога, ланено семе побољшава цревну перисталтику.

Пронађени писани документи показују да се уљани лан убраја у најстарије гајене биљке и званично, гаји се због семена из кога се добија ланено уље, а семенке добијене с окућница и малих башта најчешће се употребавају као лековити додаци у људској исхрани.

За исхрану могу се користити целе семенке које се стављају у мешавине за пекарске производе. Препоручује се да се у лековите сврхе ланено семе користи самлевено, а може и да се препече и поспе преко салате од свежег поврћа, јогурта или пецива, али никако сирово јер наш организам, због тврдог и несварљивог омотача, неће моћи да користи његове лековите материје.

Како га користити?

Семенке лана могу бити смеђе или златножуте боје и увек су у облику сузе. Без обзира на боју, имају исту нутритивну вредност и благ орашаст укус који неће нарушити укус хране, али ће и у малој количини позитивно утицати на целокупно здравствено стање. Имају велику енергетску вредност, 100 г овог семена садржи око 534 калорија. Ланено семе регулише и ниво шећера у крви и пружа дужи осећај ситости, а све захваљујући високом садржају влакана. Истовремено, убрзава метаболизам и садржи веома мало калорија када се конзумира у препорученој дози. Једна кашика семенки лана има свега 35 калорија, али у себи има 2 грама дијететских влакана, која ће свакако позитивно утицати на губитак килограма.

Како најбрже и најбоље искористити ланено семе?

Помешајте самлевено семе с медом, поспите га преко супе, чорбе, салате или главног јела или га размутите у води и соку и попијте. Препечено цело зрно лана такође можете помешати с медом или додати у мусли. Обратите пажњу на то да га добро сажваћете и унесете велику количину воде, како бисте убрзали разградњу семењаче. Чај се добија преливањем сировог семена лана врућом водом, тада ће се испустити слузаве материје у њу и после можете попити чај. Кашичица млевеног лана може се додати у шољу пробиотског јогурта или кефира и попити пола сата пре оброка.

Ланено уље је врло лековито, а добија се хладним цеђењем семенки лана. Користите га као додатак јелима или за преливање салата али немојте га термички обрађивати. Оно не садржи лигнине ни целулозу.

Ланено уље као ноћна крема

Омега-3 масне киселине, којима је ланено семе богато, поправљају здравље коже јер могу да смање акне, ублаже упале, екцеме, помогну чишћење пора, убрзају зарастање опекотина од сунца, умање боре на лицу… Лан је добар и за нокте и косу. Редовном употребом ланеног уља спречава се цветање крајева косе, као и листање и ломљење ноктију.

Масажа ланеним уљем подстиче и убрзава циркулацију, а повећава се тонус и глаткоћа коже. Редовном употребом може у потпуности заменити ноћну крему. Ланено уље се лети препоручује и као блага заштита од сунца.

„Ланено јаје“ за здравију исхрану

Лан се првенствено, и најчешће употребљава као лековити додатак исхрани. Самлевено семе ваља конзумирати одмах, јер брзо оксидише. Специјално пакован, може дуже да се чува у фрижидеру.

За оне који посте или су из исхране избацили јаја, лан може послужити као замена за ову намирницу у палачинкама, колачима, пецивима и другим јелима. Као замена за једно јаје треба помешати кашику самлевеног лана са три кашике воде. После десетак минута лан постаје желатинозан, подсећа на јаје и може се користити у рецептима исто као јаје. “Ланено јаје” има упола мање калорија од правог, што је добро за све оне који воде рачуна о исхрани.