Насловна АРХИВА ЛЕКОВИТА ЛАВЉА ГРИВА: Храна за неуроне

ЛЕКОВИТА ЛАВЉА ГРИВА: Храна за неуроне

1163

Лавља грива је на нашим просторима скоро непозната, осим малобројним заљубљеницима који трагају за њом и цене је због специфичног укуса и ароме, припремајући укусне оброке од младих плодоносних тела. На нашим изложбама изазива посебну пажњу посетилаца. Занимљива је и зато што нема шеширић нити дршку. Реч је о Hericium erinaceus, печурки коју називају и козја брада, или игличарка, а у Америци помпом, због сличности с реквизитом који користе навијачи спортских клубова.

Расте на старим или одумрлим стаблима листопадног дрвећа, углавном букве и храста. Међутим, веома тешко се проналази пошто је високо на деблу, па је сакупљачи и не примећују. Најчешће се може „убрати“ на западној обали Сједињених Америчких Држава, у Кини, где је називају „хоу ту гу“ и Јапану („јама бушитаке“) где се гаји на супстрату као шитаке. Цењена је не само као деликатес, већ и због лековитости.

Састоји се од клупка белих нити дугих неколико милиметара, а понекад и више центиметара. На овим висећим израштајима формирају се споре, помоћу којих се размножава. Гљива је изванредног укуса који подсећа на морске плодове. Последњих година све више се проучавају њена лековита својства. Због способности обнове и регенерације човековог нервног система добила је назив „природна храна за неуроне“, а јапански стручњак Кањагиши назвао ју је гљивом 21. века, због успеха у лечењу деменције. Светски стручњак са Одсека за неуробиологију мозга на Универзитету Калифорнија у Л. А. Пол Стаметс предлаже Hericium и код лечења Алцхајмерове болести, мултипле склерозе и дистрофије мишића.

Коришћење ове гљиве у медицинске сврхе није реткост. На Далеком истоку традиционална кинеска медицина препоручује помпом за снижавање нивоа шећера и холестерола, лечење стомачних болести, па чак и канцера желуца и једњака. Потврђено је да има антибактеријско и антизапаљенско дејство, али и повољан утуицај на имунолошки систем.

У исхрани се користе само младе гљиве. Оне су тада беле, док старије постепено постају тамније и отврдну. Могу се кувати или пећи. Треба водити рачуна о томе да то буде на нижој температури, пошто садржи много воде коју полако отпушта.
Један од начина припреме лавље гриве је и динстање на мало путера, све док не постане хрскава, када се додају зачини. Припрема јела је много краћа ако се користе замрзнуте печурке.

Д. Радивојац

Добро јутро број 537 – Јануар 2017.