Насловна РАЗНО Lešnik cveta, zaštitite ga

Lešnik cveta, zaštitite ga

519

Krajem januara i početkom februara kreće cvetanje lešnika. Blage februarske temperature pogodovale su cvetanju i jedino što sada brine proizvođače je mogućnost pojave mraza. U mađuvremenu, potrebno je lešnik zaštititi. Na koji način se to radi, objasnila je Jelena Lazić čije porodično poljoprivredno gazdinstvo se nalazi u selu Nakovo, a uzgojem leske bave se već dvanaest godina.

– Bavimo se proizvodnjom lešnika na površini od 2,5 ha. Iako je zimsko vreme posla oko lešnika ima. Kada je berba završena trebalo je sakupiti lišće, orezati granje, izneti to iz njive, izfrezirati i obaviti zimsko prskanje – taman kada pomislite da je sav posao završen, dolazi kraj januara i početak cvetanja lešnika.

– Cvetanje lešnika kreće krajem januara, početkom februara, u toku cvetanja treba zaštititi lešnik od monilije, bakterioze i sive truleži. Od početka listanja pa sve do kraja jula meseca lešnik se štiti od grinje, stenice, pepelnice, surlaša leske, strižibuba i  biljnih vaši – za zaštitu je, po rečima Jelene Lazić, najbolje koristiti plavo ulje ili funguranom, dok se za prihranu koristi đubrivo.

– Osim zaštite, tokom zime od februara do aprila, se može raditi i prihrana preko zemljišta sa NPK đubrivom – rekla je Jelena Lazić za portal Dobro jutro uz napomenu da formula đubriva zavisi od hemijskog sastava zemljišta i količine makroelemenata u njemu. U ovom periodu se koristi dve trećine od preporučene količine, a preostala količina u periodu od oktobra do novembra.

Za dobar prinos poštovati norme

Norme đubrenja za lesku u punom rodu sa projektovanim prinosom od oko 2 tone lešnika po hektaru, su:

– 40kg fosfora (P)/ha godišnje,

– 80kg azota (N)/ha godšnje,

– 160kg kalijuma (K)ha godišnje.

Tekst: Zorica Dragojević

Foto: Privatna arhiva