Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД LETO U VINOGRADU: Upravljanje krošnjom uvod u rodnu jesen

LETO U VINOGRADU: Upravljanje krošnjom uvod u rodnu jesen

172

Razvoj vinove loze i dobar rod vinograda najviše zavise od radova tokom leta. To je vreme kada grožđe počinje da raste i sazreva. Vinogradare čeka mnogo posla: od upravljanja krošnjama, proređivanja grozdova, kontrole štetočina i vlage. Stoga je jul mesec u godini koji je najprometniji u vinogradu.

Piše: Biljana Nenković

Upravljanje krošnjom jedan je od najvažnijiha zadataka tokom letnjeg perioda. Ova mera uključuje oblikovanje lišća i vinove loze da bi izlaganje sunčevoj svetlosti, kao i protok vazduha bili ravnomerni. Takođe, pomaže u sprečavanju bolesti, ali i da grožđe ravnomerno sazreva. Kada se spominje krošnja, misli se na lišće vinove loze, izdanke i lastare. Oni igraju ključnu ulogu u fotosintezi i sazrevanju plodova.

Zona grožđa mora biti čista i slobodna

– Uklanjanjem listova vinogradar upravlja veličinom i oblikom krošnje. U ovom periodu godine važna je zelena rezidba, koja se obavlja od kraja maja do kraja jula. Podsećanja i poređenja radi, zimskom rezidbom regulišemo prinos grožđa u tekućoj godini, a letnja je korekcija zimske rezidbe na zrelo. U ovoj rezidbi važno je rešiti se nepotrebnih lastara koji troše hranljive materije i vodu. Sledeća mera je skraćivanje rodnih lastara na 20 do 30 centimetara od visine gornje žice. Treba voditi računa o tome da to skraćivanje radimo u pravom trenutku. Ako to obavimo prerano, doći će do intenzivnog porasta zaperaka. Ako obavimo previše kasno, neće biti zaperaka. To može da šteti, jer mlado lišće zaperaka ima dobru fotosintetsku aktivnost – objašnjava Danko Petrović, savetodavac za vinogradarstvo iz Topole.

Sledeća mera je zakidanje zaperaka u zoni grožđa. Prostor u toj zoni mora da bude slobodan, kako bi provetrenost bila dobra, čime se loza i grožđe štite od oboljenja.

– Pravilo je da se zaperci zakidaju kad dođu u fazu 5 do 7 listova i zakidaju se na 2 do 4 lista. Zatim sledi defolijacija ili uklanjanje lišća. Kao i kod zaperaka, zona grožđa mora biti čista i slobodna, zbog provetrenosti i osunčanosti. Ukoliko je južna ili zapadna strana, koje su pod direktnim uticajem sunca, treba voditi računa o tome da se grozdovi ne ogole previše, kako ih sunce ne bi spržilo – dodaje Petrović.

Proređivanje grozdova

Vinogradare u ovom periodu očekuje i proređivanje grožđa. Treba prvo odstraniti sve grozdove koji su zaostali u porastu ili su mehanički oštećeni. Ova mera osigurava da se preostali grozdovi razvijaju ravnomerno i u potpunosti.

– Redukcija prinosa je izuzetno važna, jer time obezbeđujemo zdravim grozdovima optimalnu veličinu zrna i kvalitet. Pomaže da rod koji ostavljamo u vinogradu ima bolji ukus i aromu. Takođe, smanjuje se i rizik od pojave štetočina i bolesti – napominje Danko Petrović.

Vinograd se u ovom mesecu nalazi u fenofazi intezivnog porasta i razvoja bobica i grozda. Moguće obilne padavine stvaraju i nepogode poput grada, mogu da stvore uslove za jače napade bolesti. U tom slučaju, na listovima je moguća pojava plamenjače, a na grozdovima pepelnice.

– Vinogradari moraju brzo da reaguju u slučaju pojave bolesti. Treba voditi računa, ako je kišno leto, da li dolazi do pucanja bobica zbog velike količine padavina. Tada pucaju opne bobica, i na tim pukotinama je moguća pojava truleži. Ako su visoke temperature, onda u julu i avgustu zemljište u vinogradu treba da je rastresito. Zaštita od bolesti radi se posle zelene rezidbe – navodi Petrović.

Zakidanje zaperaka

Zaperci su potrebni i korisni za vinovu lozu, ali vinogradar samo pravilnim uklanjanjem i kontrolom rasta može steći korist. Zaperak je u suštini rezervni potencijal novoga rasta iz pazuha lista. Uklanjanje zaperaka treba obaviti pravilno, jer se ipak radi o zadiranju u živo tkivo.

Zakidanje zaperaka treba uraditi oštrim, dezinfikovanim sečivom. Prekasnim uklanjanjem zaperaka, posebno kada se povuče sam na dole, može doći do povlačenja floemskog tkiva biljke i oštećenja mladoga pupa.

Prašenje vinograda

Letnji pljuskovi stvaraju pokoricu na površini zemlje. Zato je u toku leta potrebno nekoliko prašenja, odnosno, plitke obrade do dubine od desetak santimetara. U fazi zelenih bobica potrebno je navodnjavanje, tamo gde je to moguće. Poslednji rok mogućeg navodnjavanja je šarak, jer u fazi zrenja velika vlažnost zemljišta može da omete sazrevanje i poveća sadržaj kiselina u bobici.

Navodnjavanje

Navodnjavanje je još jedan zadatak tokom leta, posebno zato što smo svedoci da su poslednjih godina velike suše. Vinogradari treba da prate nivoe vlage u zemljištu i da po potrebi prilagođavaju raspored navodnjavanja, kako bi loza dobila potrebnu količinu vode.