Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Mahunarke u ishrani i njihov značaj za zdravlje ljudi

Mahunarke u ishrani i njihov značaj za zdravlje ljudi

Пљескавице и ћуфте, а без холестерола

1851
Foto: Adobe Stock

Malo je onih koji ne teže zdravoj ishrani, ali zbog načina života pre se svraća u prvu pekaru ili na hamburger i pljeskavicu, nego što se kod kuće pripremaju obroci po receptima nutricionista. Tek kad se pojavi zdravstveni problem, traži se pomoć stručnjaka, čitaju saveti lekara i kuvari o zdravoj hrani i odlučuje o promeni dotadašnjih navika. Pojedinima se nikad ne upali crvena lampica za uzbunu – da menjaju prehrambene navike, ali ne osporavaju – da zdravlje ulazi na usta i da je ishrana važna za opšte stanje organizma.

– Loše navike u ishrani mogu nepovoljno da utiču na zdravlje – kaže na početku razgovora za reviju Dobro jutro dr sci med. Branislava Teofilović, nutricionistkinja. Završila je studije farmacije na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu, gde je i doktorirala i postala jedna od najmlađih doktora nauka, a od pre dve godine radi na Katedri za farmaciju novosadskog Medicinskog fakulteta. Autor je više desetina publikacija i stručnih radova iz oblasti farmakologije i nutricionizma. Zastupnik je balansirane ishrane, i to primenjuje i savetuje onima koji zatraže pomoć.

Obrok bez telefona i televizora

 Obroke treba organizovati na oko tri sata, kako bi se obezbedio normalan rad hormona i enzima koji učestvuju u varenju hrane. Između obroka treba piti što više tečnosti u vidu negazirane vode, čajeva i razblaženih ceđenih sokova. U toku dana treba popiti oko 2-3l tečnosti (u zavisnosti od telesne mase, pola i godina života) koja je neophodna za normalno funkcionisanje bubrega i srca. Treba dobro žvakati hranu za vreme obroka, što obezbeđuje lakše varenje, smanjuje nadutost i pojavu gasova. Ne treba jesti na brzinu i u žurbi, niti gledati u televizor ili telefon tokom obroka. Između obroka ne treba uzimati hranu, tj. ne treba grickati tokom celog dana.

–  Neuredan prehrambeni stil života, podvrgavanje brzim i rigoroznim dijetama, bez unosa dovoljno nutrijenata, pušenje, sedentaran način života, neispavanost, kao i stres, predstavljaju glavne faktore rizika za nastanak mnogih nezaraznih bolesti savremenog doba. Usled povećanja telesne mase i nedovoljne fizičke aktivnosti dolazi do povećanja masti u telu, koja vodi razvoju kardiovaskularnih i endokrinih bolesti. Postoji 6 grupa namirnica (žitarice, povrće, voće, mlečni proizvodi, meso i jaja) koje su neophodne za normalno i nesmetano funkcionisanje organizma, te ih treba svakodnevno unositi. Ishrana utiče 80 odsto na zdravlje i fizički izgled, a ostalo čine nasledni faktori i vežbanje. Kako bi telo bilo zdravo, važno je stvoriti dobre navike, držati se pravilnog režima ishrane i baviti se sportom – kaže naša sagovornica.

Prepune minerala i vitamina

Nas ovog puta zanimaju mahunarke i njihov značaj za zdravlje ljudi. Veoma su rasprostranjene u svetu, ali su podeljena mišljenja o tome koliko su korisne za čovekovo zdravlje. Neko kaže da su idealne za vegetarijansku ishranu, dok drugi tvrde da nadimaju, teško se vare…

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us