Насловна ВЕСТИ Маслачак – лековити коров

Маслачак – лековити коров

386

Нажалост, јако мало користимо дивље и самоникло лековито биље у нашој исхрани. Да би бар донекле исправили ову грешку, народно травар и новинар, Момчило Антонијевић, даје рецепт за једну веома укусну и здраву пролећну салату од листова маслачка и јагорчевине.

Маслачак и јагорчевина су две веома лековите биљке и делују изузетно благотворно на наше органе за варење, на јетру и црева. Побољшава прокрвљеност бубрега.

Салата од маслачка се препоручује људима који су имали срчани или мождани удар зато што има јако велику количину манитола – супстанце која помаже да се што пре опораве.

Важно је имати у виду да када правимо салате од дивљег и самониклог биља, треба их јако пажљиво опрати. Наравно, подразумева се да биљке беремо са еколошки што чистијег подручја. На тај начин ћемо максимално искористити њихову лековитост и јести салату која у себи нема пестицида и других материја које су честе у салатама које се узгајају.

Салата од маслачка и јагорчевине је јако популарна у Аустрији, Немачкој и Словенији.

Јагорчевина је биљка која одлично делује на наше органе за дисање и користи се против кашља.

Када смо исецкали опране и осушене листове јагорчевине и маслачка, благо посолимо и зачинимо соком од половине лимуна и налијемо маслиновим уљем. Комбинација лимуна и маслиновог уља је такође јако добра за нашу јетру.

Салату можемо украсити цветовима јагорчевине који су потпуно јестиви.

Момчило Антонијевић препоручије да не пропустимо прилику да током пролећа поједемо ову салату бар неколико пута.

Маслачак и јагорчевина су две веома лековите биљке и делују изузетно благотворно на наше органе за варење, на јетру и црева. Побољшава прокрвљеност бубрега.

Момчило Антонијевић препоручије да не пропустимо прилику да током пролећа поједемо ову салату бар неколико пута.

Маслачак је коров, али и лековита биљка горког укуса. Пун је калијума, етеричних уља, витамина Ц, гвожђа и разних других супстанци погодних за наше здравље, а цела биљка маслачка је јестива.

Листове маслачка за салату и чај најбоље је скупљати у рано пролеће док биљка не процвета. Корен пак треба вадити у позну јесен када биљка заврши са вегетацијом, и тада у њему има највише инулина.

„Инулин је влакно које је нерастворно у нашем дигестивном систему и које је јако корисно посебно за људе који имају дијабетес“, напомиње Момчило Антонијевић.

Цветови маслачка садрже супстанцу хеленин, провитамин А, витамин Б2 и веома су корисни људима који имају проблема са видом, посебно у вечерњим часовима. Њима се препоручује чај од цветова маслачка. А аустријска траварка Марија Требен вратила је у моду и мед од маслачка.

„То није прави мед, већ сируп који се добија од цветова маслачка. Нисам велики поклоник тих сирупа који у себи имају велику количину шећера, али они који воле тај укус могу да направе сируп за чију припрему је релативно лако пронаћи рецепт“, додаје Антонијевић.

Извор: РТС

Фото: Pixabay