Насловна ВЕСТИ Мере забране извоза пољопривреду бацају на колена

Мере забране извоза пољопривреду бацају на колена

278


Тема конференције за новинаре која је данас одржана у Задружном савезу Војводине била је актуелна ситуација у пољопривреди са становишта земљорадничких задруга и задругара у периоду припрема за пролећну сетву у контексту донетих одлука државе о забрани извоза стратешких пољопривредних производа и других усвојених мера. Председница ЗСВ Јелена Несторов Бизоњ подсетила је да је на седници одржаној 9. марта Управни одбор овог савеза донео закључке које је проследио Влади Републике Србије и надлежним министарствима.
-У првом закључку исказано је противљење мерама забране извоза пшенице, брашна, кукуруза и јестивог уља. Од наведене забране до данас дошло је до измена у смислу да је сунцокретово уље на слободном режиму и да ће по раније склопљеним уговорима пшеница бити извезена у Албанију. Поновићу да се задружни сектор противи свакој забрани извоза наведених стратешких пољопривредних производа јер ова мера није економски оправдана из разлога што свих производа имамо за потребе домаћег тржишта, за резерве али и за извоз, рекла је Несторов Бизоњ.
Како је нагласила председница ЗСВ, цена ових производа је на веома високом нивоу и њиховом продајом и пољопривредник и земљорадничка задруга могу добро да зараде и покрију трошкове овогодишње сетве који никада нису били већи.
Сем закљчака УО ЗСВ донео је и предлоге. На првом месту је да се уместо забране извоза, сагледају биланси домаће производње, стања на залихама и очекиваног рода пшенице, кукуруза и сунцокрета у текућој години, те да се у случају постојања ризика од недостатка било којег од наведених производа у смислу обезбеђења националне прехрамбене сигурности, преко Републичке дирекције за робне резерве откупи потребна количина производа на домаћем тржишту по актуелним тржишним ценама. У складу са наведеним, предлаже се да уместо забране извоза, држава искористи друге инструменте — откуп преко Републичке дирекције за робне резерве – чија делатност иначе и треба да послужи тој сврси.
-На овај начин нико не би изгубио, а држава би са том мером прошла много јефтиније него што пролази са забраном извоза. Сем тога, сточарска производња из године у годину, све више и више иде силазном путањом, а од прошле године када цене ратаских производа достижу своје максимуме, сточарство се нашло у још већим проблемима. Због тога предлажемо да уместо забране извоза, држава размотри могућност ограничења увоза појединих производа, а првенствено меса и других производа који доприносе пропасти домаће сточарске производње, која се и пре актуелне кризе налазила на силазној путањи више година, нагласила је Јелена Несторов Бизоњ.