Насловна ВЕСТИ Месо „Произведено у Србији“ није са фарме која користи ГМО

Месо „Произведено у Србији“ није са фарме која користи ГМО

338

У свим продавницама у Србији месо произведено у нашој земљи требало би да има ознаку „Произведено у Србији“, а агроаналитичар и саветник министра пољопривреде Горан Ђаковић каже да избором домаћег производа грађани бирају квалитет, али и подстичу домаћу економију.

Када купите домаће месо, знате да то што сте купили није потекло са фарме на којој се користи генетски модификована храна, истиче Ђаковић.

Оне је рекао за РТС да се на састанцима са пољоприведницима дошло до закључка да би могло да дође до повећане продаје домаћих пољопривредних производа, нарочито меса, уколико би имали ознаку „Произведно у Србији“.

„Треба да укажемо купцима шта је произведено у Србији, јер они верују и знају да је бољи квалитет производа, него увозни артикли. На овај начин подстичемо и пољопривредне произвођаче, кроз промоцију њихове производње“, наглашава Ђаковић.

Од обележавања домаћег меса, српски пољопривредници очекују већу продају и стабилизацију откупне цене, која је вишегодишњи проблем.

Према речима Ђаковића, нема никакве дилеме да је домаће месо бољег квалитета у односу на увозно, јер се производи у фармама где се не користити ГМО храна.

„Самим избором домаћег меса, знате да то што се купили није потекло са фарме где се користи генетски модификована храна“, указује Ђаковић.

Каже да су цене меса осцилирале у претходном периоду, али да се да то дешавало, како објашњава, зато што је пала тражња због ускршњег поста, али да ће се после празника цене стабилизовати.

Држава је донела меру забране извоза житарица, осим за земље региона, а Ђаковић сматра да је та мера ефикасна.

„Морали смо да стабилизујемо и сопствено тржиште да нам цене не би дивљале, а с друге стране да нам пшеница не би прекомерно отишла у извоз. Показали смо се као одговорни, јер смо дозволили извоз за земље са којима имамо сарадњу“, додаје.

Говорећи о поскупљање хране у Србији због рата у Украјини, Ђаковић наводи пример цене малина.

„Цена килограма малина идентична је цени млевеног меса од јунетине. Све се на свету мења, а топ вести су пољопривреда и храна“, закључује агроаналитичар Горан Ђаковић.

Извор: Танјуг

Фото: Pixabay