Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Mikrobiološka đubriva sve popularnija

Mikrobiološka đubriva sve popularnija

819

Jeste li već koristili mikrobiološke preparate, zasnovane na korisnim bakterijama koje sadrže? Poljoprivreda sve više naginje ka njima. To su preparati koji nemaju karencu i prilagođeni za ovo vreme, s obzirom na to da je situacija u zaštiti bilja takva da se veliki broj aktivnih materija ukida i proizvođači koriste ono što jeste na biološkoj osnovi i toksikološki potpuno bezbedno za čoveka i njegovu okolinu, objašnjavaju za Dobro jutro Tatjana Marić i Milica Balaš, koje rade u Stručnoj službi za ratarstvo i povrtarstvo za region Južna Bačka i srednji Banat. Ispred firme Agrounik koja se bavi istraživanjem u oblasti biotehnologije, proizvodnjom, distribucijom i prodajom mikrobioloških preparata one pričaju o proizvodima bezbednim po čoveka i okolinu.

– Prvi preparat bio je slavol, mikrobiološko tečno đubrivo za povrtarstvo. Nakon njega je nastala čitava paleta. On je najpre korišćen za povrtarske kulture, da bi kasnije iz njega proizašla cela paleta biostimulatora namenjenih za voćarske kulture. Od ove godine napravili smo kompletnu paletu, za ove prilike, bioloških pesticida. To su biološi pesticidi, fungicidi i insekticidi koji su namenjeni različitim prouzrokovačima biljnih bolesti, kao i štetočinama biljnih vrsta a na biološkoj su osnovi. Kao produkti su PGPR bakterija, njihovog metabolizma, bezbedni za čoveka, za okolinu i nemaju karencu – kada i kako se koriste zavisi od voćne ili povrtarske kulture.

– Zavisno od voćne kulture ili povrtarske vrste ili ratarske kulture, koriste se onda kada je vreme i kad postoji mogućnost da prouzrokovač bolesti napravi infekciju. Dakle, primenjuju se kao i klasični sintetički pesticidi, sem što su biološkog porekla i potpuno bezbedni. Znači, zavisi da li prouzrokovač stvara infekciju u cvetanju kulture, ili kasnije, ili ranije, u fenofazama kada se primenjuju i sintetički – za sada se, po tvrdnjama Tatjane Marić i Milice Balaš, najbolje pokazao Erviks koji je namenjen za suzbijanje prouzrokovača bakterijskog oboljenja ervinije aminolora, koja je prouzrokovač bakterijske plamenjače jabučastog voća.

– Prvi biofungicid i biobaktericid koji je registrovan u našoj kompaniji je Erviks koji je namenjen za suzbijanje prouzrokovača bakterijskog oboljenja ervinije aminolora koja je prouzrokovač bakterijske plamenjače jabučastog voća. Znači kod jabuka, krušaka i dunja vrlo je veliki problem u zaštiti bilja i nama zaštitarima, s obzirom na to da kompletna zaštita bilja prvenstveno počiva na sintetičkim preparatima na tržištu namenjenim suzbijanju gljivičnih oboljenja, dakle bakterioze su u velikom problemu za suzbijanje – u tim slučajevima Erviks se pokazao veoma efikasnim. 

– Erviks biološki baktericid i pokazao se kao veoma efikasan, primenjuje se u cvetanju jabučastog voća, jabuka, kruška, dunja dva do tri puta u toku fenofaze shodno uslovima za ostvarivanje infekcije. Nakon toga uvidelo se da produkti bakterija koji se nalaze u Erviksu pokazuju značajnu efikasnost prema drugim različitim prouzrokovačima, tako da sada imamo i Rozaliks koji je namenjen suzbijanju monilioza koštunjavog voća u cvetanju, zatim Sladiks koji je namenjen suzbijanju skladišnih patogena voćnih i povrtarskih kultura – pored njih tu je i bioinsekticid koji je zvanično registrovan za suzbijanje jabukinog smotavca.

– Tu je i prvi bioinsekticid Bioniks, koji je zvanično registrovan za suzbijanje jabukinog smotavca i grožđanog moljca. Pokazao je visoku efikasnost u suzbijanju vaši, kod štetočina paradajza – tuta apsolutai za vaši kod paprike. Imamo i biofungicid koji se zove Ceviks i namenjen je suzbijanju cerkospore betikole koja je značajna bolest kod šećerne repe. Kao takav ušao je u zvanični program šećerana – pored šećerana Agrounik sarađuje i sa velikim brojem instituta.

– Sarađujemo sa velikim brojem instituta, jer samo akreditovane ustanove kao što su instituti mogu da obave oglede koji su vezani za efikasnost i da urade registraciju. Proizvodnja je naša, kod nas radi 30 agronoma sa kompanijama koje su u regionu poznate. To su kompanije iz Hrvatske, Grčke i drugih zemalja, ukupno devet. Preparate izvozimo shodno tome kako su registrovani u drugim zemljama – za njihove preparate osim proizvođača iz okolnih zemalja, zainteresovani su i naši poljoprivrednici.

– Pre dvadesetak godina kada smo pokrenuli proizvodnju, to je bio period korišćenja teške hemije, a sada je došlo vreme da se vratimo zdravijem načinu prskanja i zaštite. To je nešto što je neminovnost i pravac kojim se ide, svetski trend. Ekologija, zdravstveno bezbedna hrana za čoveka i za okoliinu –  objasnile su Tatjana Marić i Milica Balaš za Dobro jutro.

Tekst i foto: Zorica Dragojević

– Da, rod je sigurniji i plod je krupniji jer se mi bavimo i proizvodnjom biostimulatora. To su vrlo ozbiljni preparati, pažljivo izbalansirani. Kad kažemo krupan plod naravno da to zavisi od prisutva različitih biljnih hormona koje mi dobijamo iz bakterija koje su analogne biljnim hormonima koji se nalaze u biljci. Dakle ono što mi radimo je ozbiljan naučni rad koji se primenjuje u praksi u našoj poljoprivredi – rekle su za naš portal.