Насловна ВЕСТИ Моћ белог и црног слеза

Моћ белог и црног слеза

233

Слуз белог слеза делује моћно. Захваљајући њој, бели слез је једна од најбољих биљних лекова за смиривање сувог, надражајног кашља. Црни слез, осим што се као и бели користи против прехлада, користи се и за лечење органа за варење, изјавио је за РТС новинар и народни травар Момчило Антонијевић.

Рекао је да је бели слез прилично позната биљка, те много познатија од свог рођака црног слеза, иако црни слез расте свуда око нас.

„Црни слез је један коров кога смо могли да видимо до пре неколико дана: док није пао снег растао је и цветао свуда. Али бели слез је биљка која се више користи. Постоје поуздани подаци да се користи неколико хиљада година у лечењу“, објашњава Антонијевић.

Додаје да се првенствено користи корен белог слеза, али и лист и цвет.

„Слуз белог слеза делује моћно. Захваљајући њој, бели слез је једна од најбољих биљних лекова за смиривање сувог, надражајног кашља“, каже Антонијевић.

Према његовим речима постоје две врсте биљака за смиривање кашља: биљке за избацивање нагомилане слузи која се налази у нашим органима за дисање – јаргочевина, бршљан; и биљке које делују умирујуће и смањују суви кашаљ, попут белог слеза.

Додаје да мајчина душица делује на обе врсте кашља.

Момчило Антонијевић истиче да бели слез могу да користе и труднице и деца, као и да се осим против кашља, користи и против бронхитиса, упале грла, упале усне шупљине…

У Јапану су рађена истраживања којима је доказано да екстрат белог слеза делује не избељивање коже.

„Врло често се додаје у препарате који имају функцију да нам дају порцелански бели тен, који је посебно популаран на Далеком истоку“, објашњава Антонијевић.

Према његовим речима утврђено је и да бели слез има супстанце које још нису идентификоване, а које делују на јачање имуног систем, те да је оправдано да се та биљка користи код прехлада и назеба.

Саветује да се против против прехладе направи чај од зове и мајчине душице, те да се остави да се охлади, а да се онда дода кашичица белог слеза.

„Оставите поново да одстоји да би изашла биљна слуз. Уколико оставите бели слез да стоји 12 сати, било би добро да стоји у фрижидеру, онда ту густу белу течност процедите, помешате са двоструко већом количином меда и тада сте добили биљни сируп. Сируп се узима једна супена кашика за одрасле на два сата“, наводи Антонијевић.

Напомиње да уколико пијете лекове уз чај белог слеза, може да дође до појачане ресорпције лекова које пијете, те да на то посебно треба да обрате пажњу дијабетичари.

За разлуку од белог, каже Антонијевић, црни слез има мање слузи.

„Осим тога што се као и бели користи против прехлада, назеба, бронхитиса и кашља, користи се и за лечење органа за варење, дијареје, колитиса, упале дебелог црева“, објашњава.

Новинар и народни травар Момчило Антонијевић закључује да од црног и белог слеза могу да се праве и капи за нос, захваљујући слузи коју имају.

Извор: РТС

Фото: Pixabay