Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Monilija ne štedi ni koštičave voćke

Monilija ne štedi ni koštičave voćke

1268

Retko kojeg proleća je u cvetanju koštičavih voćnih vrsta vreme naklonjeno voćkama. Obično se okiša i zahladi, a to su idealni uslovi za razvoj parazitne gljive monilije (Monilinia laxa), prouzrokovača sušenja cvetova, grana i grančica, koja značajno može da umanji prinos. Zbog toga hemijskoj zaštiti valja posvetiti posebnu pažnju, naročito kada se određuje momenat prskanja, a preparate obazrivo birati, jer se moraju čuvati pčele, najveći voćarevi saveznici u dobijanju visokih prinosa.

Piše: Svetlana Mujanović

Diplomirana inženjerka Slavica Dželatović, stručni saradnik za zaštitu bilja u PSS službi u Zaječaru, voćarima poručuje da ne propuste prskanja hemijskim preparatima, ali da to rade obazrivo.

– Savetujem da prate vremensku prognozu i, pre najavljenih padavina, a dok se cvetovi još ne otvore, svoje zasade pod koštičavim voćkama oprskaju nekim od fungicida, registrovanih za ovu namenu – kaže ova inženjerka. – Ove preporuke važe za sve regione, a vremenske prilike nisu svuda iste, te se zbog toga voćari ne smeju rukovoditi nekim ranije poštovanim kalendarom.

Tako, u zasadima višanja mogu da se upotrebe Ciprodeks, Neon ili Diverto (u koncentraciji 0,05 procenata), Korus 50 VG 0,3 do 0,5 kg/ha, ili Kormaks (a.m. ciprodinil) 0,2 kg/ha. Za zaštitu trešanja preporučuju se Kormaks (a.m. ciprodinil) u količini 0,2 kg/ha ili Pehar (pirimetanil) 2 l/ha. Šljivu efikasno štite Korus 50 WG, Neon, Ciprodeks (a.m. ciprodinil) u koncentraciji 0,05 odsto ili Diverto (a.m. ciprodinil) u količini 0,5-0,75 l/ha ili Funomil, Topsin (a.m. tiofanat metil) u koncentraciji 0,07 posto, Akord, Lira, Folikur 250 EV, Orius 25 EV (a.m.tebukonazol) u količini 0,75 l/ha ili Sekvenca (a.m difenokonazol) u količini 0,2 l/ha.

U šljivicima se javlja još jedna pošast. To su ose – žuta i crna (Hoplocampa flava i Hoplocampa minuta), a one se najpre otkriju na žutim lepljivim klopkama. U voćnjacima koji su u fazi precvetavanja, a radi sprečavanja ubušivanja larvi ovih štetočina u zametnute plodove, preporučuje se jedno prskanje nekim od registrovanih insekticida kakvi su Polux, Konfuzija, Decis 2.5 EC (a.m. deltametrin), u koncentraciji 0,03 do 0,05 posto. Istovremeno, valjalo bi i mlade listove ovih voćaka zaštititi od infekcija gljiva, prouzrokovača šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila) i plamenjače šljive (Polystigma rubrum). Preporuka je da se to obavi pre najavljenih padavina. Tako, u rastvor insekticida kojim se šljiva štiti od osa, može se dodati i neki od fungicida, poput Mankogala 80, Mankogala ekstra ili Ditane M 45 (a.m. mankozeb), u koncentraciji 0,2 do 0,25 posto ili Kaptan 50 WP, Capi, Merpan 50 WP, Metod 480 SC (a.m kaptan) u koncentraciji 0,2 do 0,3 procenata.

Voćare još jednom podsećamo na to da voćke zaštite pre otvaranja cvetova, ili da sačekaju precvetavanje, kako bi sačuvali pčele. To se posebno odnosi na primenu insekticida, što je i zakonom regulisano.