Насловна РАЗНО NA FARMI MUŽLAI U BAČKOM GRADIŠTU: Krave same ulaze u robot za...

NA FARMI MUŽLAI U BAČKOM GRADIŠTU: Krave same ulaze u robot za mužu

542
milk from jug pouring into glass with splashes on table with cow on the meadow in the background. Glass of milk. Closeup of cow muzzle look at the camera. Pouring milk. Splashes of milk from the glass

Na farmi Mužlai u Bačkom Gradištu pre šest meseci uvedena je robotska muža krava. Domaćin David Mužlai tvrdi da mu je automatizacija ovog procesa donela brojne koristi, između ostalog, veću mlečnost krava i bolji kvalitet mleka.

Porodica Mužlai iz Bačkog Gradišta kod Bečeja 60 godina unazad bavi se uzgojem krava i proizvodnjom mleka. Uz dugu tradiciju, njihovo porodično gazdinstvo danas nosi epitet najbolje visokotehnološke napredne mlečne farme u Srbiji. Farma krava broji ukupno 550 grla holštajn-frizijske rase: od toga u muži je 200 grla, koja mesečno u proseku daju blizu 200.000 litara mleka, odnosno godišnje oko 2,5 miliona litara. Pre šest meseci nabavili su dve robotske jedinice za automatsku mužu krava, koje opslužuju polovinu muznih grla. Na ovaj način su kod krava koje su na robotskoj muži, povećali količine mleka za oko 15 odsto. Mužlaijevi su pre šest meseci nabavili i dve robotske jedinice za automatsku mužu krava.

– Vidimo porast mleka i poboljšanje kvaliteta. Krave su veoma smirene jer nisu terane svaki dan u izmuzište, već ulaze u robot kada misle da treba da se pomuzu. Inače, na našoj farmi se i dalje jednim delom odvija klasična muža. Pedeset odsto grla je na robotizovanoj muži, a 50 na izmuzištu – kaže David Mužlai.

David i njegov brat četvrta su generacija porodice Mužlai koja se bavi poljoprivredom. Stočarstvom je, kažu, krenuo da se bavi njihov pradeda, a svi su izgledi da će porodični posao nastaviti i mlađi naraštaji, trenutno zaduženi za upravljanje robotima za mužu krava.

– Već nekoliko godina ulažemo u digitalizaciju stočarstva. Prvo smo počeli s praćenjem kretanja krava, njihove mlečnosti, da bismo kasnije kupili robote. Mane nismo videli, samo koristi – kaže David. – Obišao sam celu Evropu i gledao kako funkcioniše robotska muža. Svi farmeri su bili prezadovoljni, više nisu imali problem da nađu muzača. Onda smo se i mi opredelili za robote.

Robote su nabavili od kompanije „Sano“, s kojom su saradnju započeli pre nekoliko godina, i to kroz primenu najmodernijeg koncepta ishrane i uzgoja mlečnih krava. Deo sistema za automatsku mužu čine i pedometri, koje krave nose oko noge, a koji obaveštavaju vlasnika o svim promenama, i to za svako grlo pojedinačno.

– Ti muzni sistemi u sebi imaju senzore za merenje mleka, za analizu kvaliteta mleka, za aktivnost krava, prate se njihova reproduktivna svojstva, zdravstveno stanje i tako dalje. Na bazi toga dobijamo kvalitetne podatke za svako grlo pojedinačno, jer nisu sve krave u istoj fazi laktacije i nemaju iste potrebe. To nam pruža adekvatan uvid u stanje stada, samim tim krave možemo vrlo precizno hraniti – objašnjava doktor veterinarske medicine Zoran Damnjanović, specijalista za govedarstvo u firmi „Sano“ i dodaje da na ovoj farmi, konkretno mogu da posmatraju opšte stanje farme, ali istovremeno i da posmatraju svaku životinju individualno. Preko ovog sistema ujedno se obavlja i kontrola kvaliteta mleka, čišćenje uređaja za mužu, transport i skladištenje mleka, prate se sve aktivnosti i zdravstveno stanje krava, analizira produktivnost svakog grla i daje predlog za povećanje proizvodnje mleka.

– Naš odgajivački cilj je da u kontinuitetu tokom godine na dnevnom nivou imamo 40 litara mleka po kravi. Mi smo to već dostizali i prelazili tu granicu, ali imali smo male padove letos, kada su bile velike vrućine. Međutim, polako opet dostižemo taj nivo i mislim da ćemo do kraja godine imati taj rezultat – kaže Damnjanović.

Na farmi Mužlai kažu da sa firmom „Sano“ trenutno pregovaraju za kupovinu trećeg robota, koji bi im omogućio da zatvore krug i u potpunosti automatizuju proces muže krava.